VIDEO ​US Open: Elina Svitolina, eliminată în optimi - Simona Halep va avea un avans de peste 2000 de puncte în clasamentul WTA

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 3 septembrie 2018, 8:45 Sport | Tenis


Elina Svitolina
Foto: ausopen.com
​Anastasija Sevastova, locul 18 WTA, a eliminat-o în optimi (6-3, 1-6, 6-0) pe ucraineanca Elina Svitolina, locul 7 WTA, după un meci care a durat o oră şi 21 de minute. În urma acestui rezultat, Simona Halep va păstra un avans de peste 2000 de puncte în fruntea ierarhiei mondiale și după încheierea ultimului Grand Slam al anului.

După eliminarea Elinei Svitolina, Halep își va menține avantajul de 2.086 de puncte față de ocupanta locului al doilea, jucătoarea din Ucraina fiind ultima care putea să modifice acest lucru prin câștigarea US Open-ului.

În sferturi, Sevastova o va întâlni pe Sloane Stephens, campioana en-titre de la New York.

În clasamentul Live al WTA, Sloane Stephens se află momentan pe locul 8, ea având de apărat cele 2000 de puncte câștigate prin titlul cucerit anul trecut la New York. Dacă va reuși să se impună pentru a doua oară consecutiv la US Open, atunci jucătoarea americană va putea ajunge la un maxim de 5482 de puncte (la 2.579 în urma Simonei).

Primele meciuri disputate în optimi:

Ka. Pliskova - A. Barty 6-4, 6-4
S. Williams - K. Kanepi 6-0, 4-6, 6-3
A. Sevastova - E. Svitolina 6-3, 1-6, 6-0
S. Stephens - E. Mertens 6-3, 6-3.

Se știu din disputele din sferturi:

Serena Williams (17) - Karolina Pliskova (8)
Sloane Stephens (3) - Anastasija Sevastova (19).

Rezumatul partidei Serena Williams vs Kaia Kanepi:



Rezumatul partidei Sloane Stephens vs Elise Mertens:









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3684 vizualizari

  • -6 (8 voturi)    
    600 > 2000? (Luni, 3 septembrie 2018, 9:01)

    clencix [utilizator]

    Dacă SS câștigă US Open, care va fi diferența?
    • +9 (9 voturi)    
      Aceeasi ca si acum (Luni, 3 septembrie 2018, 9:39)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      Stephens este castigatoarea de anul trecut, deci in cel mai bun caz nu va pierde puncte anul acesta.

      In alta ordine de idei, anul asta top 10 pare mai slab ca oricand.
      • -1 (1 vot)    
        Uite si o alta perspectiva (Luni, 3 septembrie 2018, 14:19)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui banel

        http://www.wtatennis.com/news/upset-alert-womens-game-experiencing-unprecedented-depth

        Ca idee, Azarenka era o jucatoare foarte buna. Oare chiar sa fi uitat de tot sa joace tenis, de nu reuseste sa se apropie de Top 10?

        Petra Kvitova a avut anul asta cele mai slabe rezultate la GS-uri, cu exceptia perioadelor in care era accidentata. Nu cred ca a uitat si ea sa joace.
    • +4 (6 voturi)    
      2579 - scrie in articol (Luni, 3 septembrie 2018, 9:39)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      "Dacă va reuși să se impună pentru a doua oară consecutiv la US Open, atunci jucătoarea americană va putea ajunge la un maxim de 5482 de puncte (la 2.579 în urma Simonei)."

      Asta pentru ca punctele de anul trecut nu i se mai vor mai lua in considerare. Asadar, in cel mai bun caz (daca castiga US Open), va ramane cu punctajul pe care il avea si inaintea turneului.
  • +1 (13 voturi)    
    Uhhh ce usurare (Luni, 3 septembrie 2018, 9:33)

    Savitar [utilizator]

    2000 de pcte, adica alealalte au facut-o si mai lata decat sa piarda in primultur la US Open... GS....o intreaga natiune rasufla usurata, a trecut glontzu pe langa, uaaaaa ce tari stem!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      nu mai (Marţi, 4 septembrie 2018, 18:52)

      cp62 [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

      alealalte au pierdut in primul sau al doilea tur la Indian Wells, Roma, Roland Garos, Montreal si Cincinati in timp ce Simona a jucat semifinala la IW, finala la Roma, a castigat RG si Montrealul si a jucat finala la Cincinnati. Ce e asa de greu de inteles?
  • +2 (8 voturi)    
    "Braaaaavo",Simona,.... (Luni, 3 septembrie 2018, 11:12)

    gigiN [utilizator]

    ...vezi ca se poate ?????
    • +1 (3 voturi)    
      Am eu parerea mea despre Simona. (Luni, 3 septembrie 2018, 12:01)

      Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Dar comentariul tau ma amuza teribil. Multumesc ;)
  • +1 (7 voturi)    
    Nu trebuie sa ....castigi tu,trebuie.... (Luni, 3 septembrie 2018, 11:14)

    gigiN [utilizator]

    ...doar sa piarda celelalte !!!
    • 0 (0 voturi)    
      da? (Marţi, 4 septembrie 2018, 18:58)

      cp62 [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Dupa mintea ta pentru ca sa joci semifinala la Indian Wells, finala la Roma, finala la Cincinnati si sa castigi RG si Montrealul trebuie doar sa te prezinti la turnee si asta e totul. Minte creatza de roman. Simona a muncit enorm ca sa ajunga la performanta asta nu ca au pierdut celelalta. Si daca au pierdut a fost pentru ca Simona a fost mai buna decat ele
  • +1 (1 vot)