​WTA San Jose: Mihaela Buzărnescu, în optimile competiției americane

Miercuri, 1 august 2018, 8:40 Sport | Tenis

Mihaela Buzarnescu
​Mihaela Buzărnescu a avut parte de un meci intens cu Sachia Vickery (SUA, 73 WTA), jucătoarea noastră obținând calificarea în optimile turneului de la San Jose după un meci de aproape două ore (o oră și 59 de minute). Victoria a venit în trei seturi, scor 6-3, 4-6, 6-3.

Succesul o duce pe Mihaela în optimile turneului de categorie Premier. Cap de serie numărul 5 și locul 24 în clasamentul WTA (cea mai înaltă poziție a carierei - cel puțin până acum), Buzărnescu o va întâlni în meciul următor pe Amanda Anisimova (SUA, 16 ani, 198 WTA, venită din calificări).

Pentru accederea în optimi, Mihaela va primi 11.380 de dolari și 55 de puncte în clasamentul WTA de simplu.

Turneul de la San Jose se dispută pe hard, face parte din categoria Premier și are premii totale în valoare de 799.000 de dolari. Competiția este în direct pe Digisport 2.

2227 vizualizari

Felicitări!!! (Miercuri, 1 august 2018, 10:15)

nick24 [utilizator]

Ar trebui să se păstreze pt US Open, acolo sunt punctele și banii. Buzărnescu este înscrisă la toate turneele, fără pauză. Ar trebui măcar să sară peste New Haven.
      Porcusorul isteric (Miercuri, 1 august 2018, 17:37)

rcaon.ro [utilizator] i-a raspuns lui nick24

Si o zic fara nicio rautate, dar cand vad cum se enerveaza pe teren mi-e si rusine sa ma mai uit la meci.

Cred ca s-a inscris la cat mai multe turnee pentru a profita de forma si a face cat mai multi bani. Totusi este pe panta descendenta a varstei pentru marea performanta...