Duelul veteranilor David Ferrer (36 de ani, locul 33 ATP) și Philip Kohlschreiber (34 de ani, locul 34 ATP), decisiv pentru întâlnirea dintre Spania și Germania din sferturile Cupei Davis, i-a ținut în suspans pe fanii tenisului nu mai puțin de patru ore și 55 de minute. După un meci pe care niciunul dintre cei doi jucători nu ar fi meritat să-l piardă, ibericul s-a impus cu 7-6(1), 3-6, 7-6(4), 4-6, 7-5, aducând astfel calificarea în semifinale pentru echipa Spaniei (scor final 3-2).

David Ferrer, dupa meciul maraton cu Philip KohlschreiberFoto: daviscup.com

"Sunt atât de emoționat. Meciul oferit de cei doi jucători a fost nemaipomenit. Este un moment special pentru David, pe care îl iubim cu toții. Este unul dintre cei mai buni jucători din circuit și merita un meci ca acesta. Cred că amândoi meritau să câștige. Cred că Philip a jucat unul din cele mai bune meciuri ale sale. Acest meci a avut o intensitate incredibilă", a spus Sergi Bruguera, căpitanul nejucator al echipei Spaniei.

Spania vs Germania, rezultatele înregistrate:

Vineri:

David Ferrer - Alexander Zverev 4-6, 2-6, 2-6

Rafael Nadal - Philipp Kohlschreiber 6-2, 6-2, 6-3

Sâmbătă:

Feliciano Lopez /Marc Lopez - Tim Puetz/Jan-Lennard Struff 3-6, 4-6, 6-3, 7-6(4), 5-7

Duminică:

Rafael Nadal - Alexander Zverev 6-1, 6-4, 6-4

David Ferrer - Philip Kohlschreiber 7-6(1), 3-6, 7-6(4), 4-6, 7-5

În semifinale, Spania va întâlni, în perioada 14-16 septembrie, echipa Franței, învingătoare cu 3-1 în fața Italiei. Ultima dată când ibericii au ajuns în semifinalele Cupei Davis a fost în 2012.

Rezumatul meciului David Ferrer vs Philip Kohlschreiber:

Cealaltă semifinală le va aduce față în față pe Croația și SUA.

Rezultatele înregistrate în sferturi:

Croaţia vs Kazahstan 3-1

Marin Cilic - Dmitry Popko 6-2, 6-1, 6-2

Borna Coric - Mikhail Kukushkin 6-3, 6-7(5), 4-6, 2-6

Ivan Dodig/Nikola Mektic - Timur Khabibulin/Aleksandr Nedovyesov 6-7 (2), 6-4, 6-4, 6-2

Marin Cilic - Mikhail Kukushkin 6-1, 6-1, 6-1

SUA vs Belgia 3-0

John Isner - Joris de Loore 6-3, 6-7(4), 7-6(8), 6-4

Sam Querrey - Ruben Bemelmans 6-1, 7-6(5), 7-5

Ryan Harrison/ Jack Sock - Sander Gille/ Joran Vliegen 5-7, 7-6(1), 7-6(3), 6-4

Duminică, Isner va juca împotriva lui Bemelmans, iar Querrey îl va avea ca adversar pe De Loore.