John Isner (17 ATP), favorit 14, a pus capăt seriei impresionante de victorii consecutive (15) reușite de Juan Martin del Potro (6 ATP) în acest an. Americanul s-a impus în două seturi, scor 6-1, 7-6(2), calificându-se astfel pentru prima dată în finala turneului de la Miami și pentru a patra oară în ultimul act al unei competiții Masters 1.000.

John IsnerFoto: miamiopen.com

Isner a avut nevoie de o oră și 25 de minute pentru a-l învinge pe Del Potro, vicecampionul olimpic de la Rio.

A fost a zecea întâlnire în circuitul ATP între John Isner și Juan Martin del Potro, argentinianul conducând acum cu 6-4 în meciurile directe. Ultima dispută avusese loc anul trecut, în sferturile turneului de la Paris (Masters), câștig de cauză având tot Isner, scor 6-4, 6-7(5), 6-4.

Jucătorul din Argentina ajunsese la 15 victorii consecutive în acest an. Înaintea turneului de la Miami, Del Potro s-a impus la Acapulco (Mexic, de categorie "500") și la Indian Wells (SUA, "Masters"). La Acapulco, Del Potro l-a învins în finală pe sud-africanul Kevin Anderson, scor 6-4, 6-4. În ultimul act de Indian Wells, argentinianul s-a impus în fața lui Roger Federer, scor 6-4, 6-7 (8), 7-6 (2), după două ore și 42 de minute de joc.

În lupta pentru trofeu, Isner îl va întâlni pe învingătorul partidei dintre germanul Alexander Zverev, favorit 4, și spaniolul Pablo Carreno Busta, cap de serie numărul 16.

De-a lungul carierei, John Isner (32 de ani) a câștigat 12 trofee: Auckland (2010, 2014), Newport (2011, 2012, 2017), Winston-Salem (2011, 2012), Houston (2013), Atlanta (2013, 2014, 2015, 2017).