Karolina Pliskova a dorit sa faca tot in meciul cu Carla Suarez Navarro, jucatoarea din Cehia adunand 45 de erori nefortate, dar si 41 de lovituri castigatoare. Dupa ce a pierdut primul set in "prelungiri" (7-5), Karolina si-a asumat riscuri si mai mari si a tras lozul castigator (6-2, 6-4), cel care a trimis-o in sferturile turneului "Premier" de la Dubai.

Karolina PliskovaFoto: ausopen.com

Pentru Karolina solutia de mijloc nu prea a existat in meciul cu Suarez Navarro. Fostul lider mondial a incercat in fiecare moment sa-si faca jocul, sa fie agresiva si sa nu stea la mana adversarei (stiind cat de bine deschide terenul iberica, mai ales cu backhandul in cross cu o singura mana).

Pliskova a gresit mult impotriva ibericei (45 de erori nefortate!), dar a si recuperat gratie serviciului si forehandului sau puternic si plat (41 de lovituri direct castigatoare).

Impresionanta la capitolul impresie artistica, Carla nu a putut mentine ritmul inalt din primul set, jocul sau placut ochiului fiind demontat piesa cu piesa sub puterea loviturilor adversarei. Meciul din optimi a durat doua ore si doua minute.

Pentru un loc in semifinale, Karolina se va lupta cu invingatoarea partidei dintre Sara Errani si Angelique Kerber.

S-au disputat miercuri:

Naomi Osaka - Anett Kontaveit 6-2, 7-6(5)

Karolina Pliskova - Carla Suarez Navarro 5-7, 6-2, 6-4

Angelique Kerber - Sara Errani 6-4, 6-2

Elena Vesnina - Jelena Ostapenko 6-1, 7-6(6)

Caroline Garcia - Ekaterina Makarova 6-4, 6-2.

Turneul din Dubai face parte din categoria "Premier" si are premii totale in valoare de $2.623.485. Se joaca pe hard - Deco-Turf II. Ultima campioana este Elina Svitolina (6-4, 6-2 cu Caroline Wozniacki).

Marea castigatoare va primi $651.347 si 450 de puncte in clasamentul WTA de simplu, in timp ce finalista va fi recompensata cu $347.060 si 305 puncte. Favorita numarul unu a intrecerii este Elina Svitolina, in timp ce urmatoarele doua sunt Garbine Muguruza si Karolina Pliskova.

Romania nu are nicio reprezentanta pe tabloul principal de la Dubai.