Simona Halep s-a retras din semifinalele turneului de la Doha, din cauza unei accidentari

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 16 februarie 2018, 20:02 Sport | Tenis


Simona Halep, la Doha
Foto: Jimmie48Photography
Simona Halep s-a retras din semifinalele turneului de la Doha, in urma accidentarii suferite in meciul cu americanca Catherine Bellis, din sferturile de finala, anunta News.ro. Halep a invins-o vineri, in sferturi, pe Catherine Bellis cu scorul de 6-0, 6-4 si ar fi urmat sa o intalneasca, in semifinale, pe Garbine Muguruza. Halep nu va evolua nici saptamana viitoare, la turneul de categorie Premier de la Dubai, la care primise un wild card.

"RMN-ul a aratat ca am fluid si o tendinita al cel de-al patrulea deget. trebuie sa am grija de el si sa ma gandesc la sanatate mai intai. Cu siguranta, nu voi mai juca nimic pana la Indian Wells. Voi decide inainte de Indian Wells daca voi juca. O sa vad daca ma voi putea recupera pana la Indian Wells", a declarat Halep, potrivit WTA Insider.

Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 2, urma sa evolueze, sambata, de la ora 16.00, cu spaniola Garbine Muguruza, locul 4 WTA si cap de serie numarul 4, in semifinalele turneului de categorie Premier 5 de la Doha.

Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 2, a invins-o, vineri, cu scorul de 6-0, 6-4, pe Catherine Bellis (SUA), locul 48 WTA, venita din calificari, in sferturile de finala ale Qatar Open.

Jucatoarea romana a avut probleme la ambele picioare la Australian Open, turneu din ianuarie la care a pierdut in finala in fata danezei Caroline Wozniacki.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6555 vizualizari

  • -21 (33 voturi)    
    O decizie bună! (Vineri, 16 februarie 2018, 20:20)

    Con_stan_tin [utilizator]

    Muguruza se răcește și pierde finala cu Kerber, în acest fel Simona pune cele mai multe puncte între ea și urmăritoare.
  • +5 (21 voturi)    
    ... (Vineri, 16 februarie 2018, 20:22)

    tirolez [utilizator]

    N-a suferit nicio accidentare in meciul cu Cici Bellis, intrebati-o pe colega care a comentat meciul. E accidentarea de la AO tratata de experti.
    • -16 (34 voturi)    
      clar! i-a mai crescut o glezna intre degete (Vineri, 16 februarie 2018, 21:21)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      =))=)) eu zic ca s-a retras vazand ca urmeaza sa joace cu aia mari si ca s-a cam terminat bulanul incepand cu noul an chinezesc
  • -20 (44 voturi)    
    Previzibil abandonul - scuza neputintei (Vineri, 16 februarie 2018, 20:48)

    Plagarus [utilizator]

    A fost foarte bine " fisata"/citita de catre Adidas !
    • +1 (11 voturi)    
      si cui ii pasa de Adidas (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 0:28)

      cp62 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      pentru Simona a fost bine ca a renuntat la Adidas si a trecut la Nike. Bani mai multi, echipament de calitate net superioara celor de la Adidas
  • -1 (13 voturi)    
    Otraviti si veninosi! (Vineri, 16 februarie 2018, 22:37)

    Grandgousier [utilizator]

    Halepa micuta se va face bine!
  • 0 (8 voturi)    
    Uneori (Vineri, 16 februarie 2018, 23:13)

    Kepler [utilizator]

    ma intreb ce e mai important: sanatatea sau credibilitatea ?
    • +2 (12 voturi)    
      Daca va continua asa,..... (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 4:16)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      ...credibilitatea ei-deja redusa- va scadea continuu.
      • -1 (3 voturi)    
        Credibilitatea ei e deja redusa?!? (Duminică, 18 februarie 2018, 0:21)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

        In ochii cui? Ai dvs. si al altor 2-3?
    • +1 (7 voturi)    
      Iti zic io... (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 8:22)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      BANU!
  • -2 (12 voturi)    
    Simona nu este accidentata (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 7:37)

    cp62 [utilizator]

    nu poti sa alergi in halul in care a facut-o Simona si sa lovesti cu forta cu care a lovit daca esti accidentat la picioare. Simona s-a dus la Doha la ciupeala. A sperat ca Wozniaki sa piarda cumva mai devreme decat ea si sa revina pe prima pozitie. Dar la cat de bine joaca acum Wozniaki era clar ca Simona nu avea cum sa revina pe prima pozitie la Doha asa ca mai bine s-a retras si in felul asta a evitat o alta infrangere cu Muguruza. Asta a fost calculul inca de la inceput. Probabil ca si de asta Cahil nu a venit la Doha. Cand ai contract de 2 milioane cu Nike nu iti poti permite sa pierzi
    • 0 (14 voturi)    
      La adapostul unei porecle poti sa spui (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 11:42)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui cp62

      o sumedenie de prostii, pe care altfel nu le-ai spune fiindca te-ai face de ras in fata cunoscutilor, rudelor, prietenilor ! E valabil de fapt pt toti "desteptii" de pe acest forum !

      Ma intreb oare ce vor face acestia cand va veni turneul de la Dubai si numele Simonei nu se va regasi printre numele celorlalte participante ? Vor persista in a sustine gugumania de astazi ?

      Sau,eventual, isi vor schimba nicknameul, constatand ca nimeni nu-i mai ia in serios, nu-i mai citeste dar ii umple de "minusuri" ?

      PS. De obicei asa se intampla ! :))

      PPS. Simona a facut tendinita. Tendinita nu este o accidentare, ea este de cele mai multe ori efectul unei accidentari peste care s-a trecut fara o vindecare completa !

      PPPS. Cel mai simplu remediu este - cum s-a spus de altfel - odihna dublata de pungi de gheata !
      • +2 (8 voturi)    
        SH merge mai .....departe ? Nu se stie pana unde ! (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 14:14)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Cea mai jalnica " retragere" RIO - Zika - !!!!!+++++inca 15 " tactice " :
        Opole 2009 / Bad Gastein 2010 / Montreal 2012 / Doha 2013 / Dubai 2013 / Bastad 2013 / Dubai 2014 / Roma 2014 / Hertogenbosch 2014 / Beijing 2014 / Toronto 2015 / Beijing 2015 / Sankt Petersburg 2017/
        Washington 2017 / Doha 2018........vor mai urma si altele ( sursa Prosport.ro )
      • -2 (4 voturi)    
        Unturoșii (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 17:51)

        Cheie primara [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        habar n-au ce-i ăla sport, n-au alergat în viața lor cel puțin un km, dar de la tastatură, nespălații plini de ranchiună, aruncă din prea plinul lor de venin.
      • 0 (2 voturi)    
        doar cineva care nu a practicat (Duminică, 18 februarie 2018, 5:31)

        cp62 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        nici un sport in viata lui isi poate imagina ca un jucator de tenis poate sa alerge o ora fiind accidentat la glezne. mai este un 'superman' in tenisul mondial care a jucat cateva ore cu 'fisura musculara' dupa spusele lui. Nu exista asa ceva. Cea mai mica intindere de ligamente la incheietura mainii te tine pe tusa cel putin 2 luni. Stiu asta din experienta proprie. Or Nadal si Djokovici de multe ori au spus ca au intindere de ligamente la incheietura mainii sau la cot sau nu stiu ce fisuri sau intinderi musculare pentru ca mai apoi sa revina si sa joace la doar 2 saptamani de la incident. M-am uitat in reluare la setul 2 jucat de Simona. Nu am vazut nici cea mai mica urma de accidentare . Multi jucatori de tenis prefera sa se retraga pe motiv de accidentare din motive de imagine. Simona tocmai a semnat contractul cu Nike si nu isi poate permite sa mai piarda lamentabil cum a facut-o anul trecut la Cincinati cu Muguruza. Trebuie sa fie mult mai atenta la imaginea ei. Asta e realitatea, tenisul nu mai este un sport astazi ci doar o afacere de miliarde de dolari anual
        • 0 (2 voturi)    
          Comentatorul TV de la Digi, care altfel (Duminică, 18 februarie 2018, 14:34)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui cp62

          este pregatit ca imediat dupa o partida de tenis de camp sa comenteze cu egal profesionalism un meci de squash, criket sau de fotbal australian, precum si comentatorul HN,
          dublati si de neatentia multora dintre noi, au indus ideea ca Halep s-a accidentat in timpul ultimului sau meci cu Bellis sau ca i s-a reactivat accidentarea mai veche intamplata in primul meci de la AO.

          Halep insa,dupa meciul cu Bellis, la interviul de pe teren a vorbit de "injectia" facuta inainte de meci iar mai apoi, la interviul dat Digi 24 si pe facebook a spus ca are tendinita.

          Stii bine (pt ca inteleg ca ai facut ceva sport la viata ta) ca tendinita nu este o accidentare; ca ea se trateaza cu antiinflamatorii-geluri, pomezi sau injectii- si cu odihna multa, cu repaus total, pt ca tendonul afectat (inflamat in cazul lui Halep) sa nu fie solicitat .

          Ne miscam deci intre cei care, din diverse motive ("varii motive" suna mai bine, nu ?) cunoscute si arhicunoscute
          considera ca Simona nu a fost accidentata, nici la AO, daramite acum la Doha, ca de fapt nu a fost accidentata niciodata in viata ei, si cei care spun despre ea ca este o eroina, o Jana D'Arc pt ca a jucat accidentata (pt Romania) pana n-a mai putut !

          Imi cer scuze acum pt ca o sa intrebuintez, in traducere,
          pt ca nu cumva sa fiu socotit mai "pretios" decat sunt in realitate, o expresie care de cateva mii de ani de cand a fost folosita pt prima data a devenit truismul perfect : "Adevarul se afla la mijloc" !

          PS. O duminica pe cinste iti doresc ! (Crezi ca bate Kvitova ? Eu merg pe mana ei) ! ;)
  • +3 (11 voturi)    
    pacat (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 7:53)

    Xorciser [utilizator]

    Multa sanatate si refacere rapida
  • -1 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 17:29)

    [anonim]