Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 1, a invins-o, marti, cu scorul de 7-6 (3), 6-0, pe americanca Sloane Stephens, locul 957 WTA, calificandu-se in turul al doilea al turneului de categorie WTA de la Washington, potrivit news.ro.

Simona HalepFoto: wtatennis.com

Cele doua jucatoare nu au oferit un meci stralucit la prima lor aparitie pe hardul american. Au comis multe greseli si au jucat fara sa impresioneze. Halep a avut avantajul cursivitatii din timpul acestui sezon, in timp ce Stephens incearca sa revina la forma care a avut-o cand a fost pe locul 11 WTA, in 2013.

Insa lipsa meciurilor (a mai jucat doar unul in 2017) din cauza unei accidentari s-a vazut si, dupa un set in care a mentinut echilibrul pana in tie-break, a cedat clar partida. Halep nu gasit unghiurile care o caracterizeaza, nu a servit la un nivel ridicat, a jucat mai mult perpendicular, dar a reusit sa castige fara un mare efort, dupa un prim set mai dificil. Halep a facut primul break, la 2-1, dar americanca a revenit cu rebreak.

Jucatorele si-au fructificat apoi serviciul pana in tie-break, unde Halep s-a impus la 3, punand capat setului, dupa 55 de minute de joc. Stephens a cedat definitiv lupta in setul al doilea, pe care l-a pierdut cu 0-6, intr-o o ora si 20 de minute de la start. In faza urmatoare, Halep va evolua in premiera cu Mariana Duque Marino din Columbia, locul 115 WTA.

Calificarea in mansa a doua este recompensata cu un premiu de 3.420 de dolari si cu 30 de puncte WTA.