Maria Sharapova, beneficiara a unui wild card, a obtinut calificarea in semifinalele turneului "Premier" de la Stuttgart, dupa ce a invins-o pe Anett Kontaveit (Estonia, locul 73 WTA), jucatoare venita din calificari. Rusoaica s-a impus cu scorul de 6-3, 6-4, dupa o partida care a durat o ora si 23 de minute.

Maria Sharapova, la StuttgartFoto: porsche-tennis.de

A fost a treia victorie a Mariei Sharapova in tot atatea zile, dupa expirarea suspendarii de 15 luni pentru dopaj. In primul meci, "Masha" a invins-o pe italianca Roberta Vinci (locul 36 WTA), scor 7-5, 6-3, iar in optimi a trecut de Ekaterina Makarova (Rusia, locul 43 WTA), scor 7-5, 6-1.

In penultimul act al competitiei de la Stuttgart, Maria Sharapova o va intalni pe Kristina Mladenovic (Franta, locul 19 WTA), care a trecut de Carla Suarez Navarro (Spania, locul 25 WTA), scor 6-3, 6-2.

Pentru calificarea in semifinale, Sharapova va primi 30.563 de euro si 185 de puncte WTA.

Tot vineri, Simona Halep o va intalni in sferturi pe letona Anastasija Sevastova, numarul 26 WTA. Partida va incepe dupa ora 21.00.

Turneul de la Stuttgart face parte din categoria "Premier", este dotat cu premii totale in valoare de $710,900. Se disputa pe zgura, indoor. Pe tabloul principal s-au aflat la start 32 de sportive. Ultima castigatoare de la "Porsche Tennis Grand Prix" la simplu este Angelique Kerber, in timp ce la dublu s-a impus perechea Caroline Garcia/Kristina Mladenovic.