Nick Kyrgios a fost suspendat, luni, de ATP pentru opt saptamani dupa comportamentul pe care l-a avut saptamana trecuta in timpul meciului cu germanul Mischa Zverev, in turul al doilea al turneului Masters de la Shanghai.

Nick KyrgiosFoto: ausopen.com

Australianul, care a mai primit si o amenda suplimentara de 25.000 de dolari, a fost suspendat pentru "conduita contrara integritatii jocului", sanctiunea urmand sa expire la 15 ianuarie 2017.

Suspendarea ar putea fi redusa la trei saptamani daca Kyrgios va intra intr-un plan de ingrijire sub indrumarea unui psiholog sportiv.

Nick Kyrgios fusese deja amendat cu 16.500 de dolari: 10.000 de dolari pentru ca a evoluat "fara efort", 5.000 de dolari pentru violenta verbala in disputa cu un spectator si cu 1.500 pentru conduita nesportiva.

Kyrgios (14 ATP) a pierdut in fata germanului Mischa Zverev, scor 3-6, 1-6, dupa doar 48 de minute de joc. In primul set, la scorul de 3-1 pentru Zverev, australianul a servit extrem de moale, iar apoi a plecat spre banca de odihna, desi adversarul nu apucase inca sa returneze. Zverev, care a vazut ca australianul nu este interesat sa joace, a punctat trimitand si el destul de usor mingea in terenul advers.