Irina-Camelia Begu, locul 23 WTA, a invins-o pe rusoaica Elizaveta Kulichkova (125 WTA), scor 4-6, 7-6 (4), 6-2, in primul tur al turneului de categorie Premier 5 de la Wuhan. In runda urmatoare, Begu va juca impotriva Simonei Halep, locul 5 WTA si cap de serie numarul 4.

Begu a avut nevoie de doua ore si 30 de minute pentru a se impune in fata Elizavetei Kulichkova, sportiva venita din calificari. In setul secund, la scorul de 5-6, romanca a salvat o minge de meci.

Pentru calificarea in turul doi, Begu va primi un cec in valoare de 13.790 de dolari si 60 de puncte WTA.

In faza urmatoare, Begu o va infrunta pe Simona Halep, cealalta jucatoare din Romania prezenta pe taboul principal de la Wuhan. Halep si Begu s-au mai intalnit de patru ori in circuitul WTA si de fiecare data a castigat jucatorea din Constanta. Ultima intalnire a fost in luna mai a acestui an, la Madrid Open, cand Halep s-a impus in sferturi, scor 6-3, 0-6, 6-1.

2016, Madrid: 6-3, 0-6, 6-1 pentru Simona Halep

Simona Halep, cap de serie numarul 4, este calificata direct in turul al doilea al Wuhan Open. Meciul cu Begu, care va avea loc luni, dupa ora 10:30 (ora Romaniei), este primul pe care Halep il disputa dupa US Open, turneu de Grand Slam la care a ajuns in sferturile de finala (invinsa de Serena Williams, scor 6-2, 4-6, 6-3).

Turneul de la Wuhan (China) se desfasoara in perioada 25 septembrie - 1 octombrie si este dotat cu premii totale de 2.288.250 dolari.