Patricia Maria Tig (22 de ani, locul 135 WTA) s-a calificat in sferturile turneului de la Seul, dupa ce a invins-o pe Kirsten Flipkens (Belgia, 58 WTA - favorita numarul sase). In aceeasi faza a competitiei a ajuns si Monica Niculescu: a castigat partida cu Anna Karolina Schmiedlova (22 de ani, Slovacia, locul 100 WTA).

Monica NiculescuFoto: usopen.org

Patricia s-a impus in doua seturi, scor 6-4, 6-4 in meciul cu Kirsten, dupa o ora si 33 de minute. Pentru performanta de pana acum, Tig si-a asigurat deja 5900 de dolari si 60 de puncte WTA.

In urmatorul meci, Tig o va intalni pe Sara Sorribes Tormo (Spania).

Monica a castigat clar meciul cu Anna Karolina, jucatoarea noastra impunandu-se in doua seturi, scor 6-2, 6-2. Disputa a durat o ora si 32 de minute. Pentru un loc in semifinale, Niculescu se va duela cu Jana Cepelova (Slovacia): a invins-o pe Irina Camelia Begu (favorita numarul unu), scor 6-3, 4-6, 6-3.

Competitia de la Seul este dotata cu premii totale in valoare de 226.750 dolari.