Pentru a ramane in Grupa Mondiala a FedCup, Romania trebuie sa treaca de puternica formatie a Germaniei. In prima partida a zilei, Irina-Camelia Begu a pierdut la Angelique Kerber, 2-6, 3-6, dar Simona Halep a egalat pentru Romania (1-1), dupa o lupta extrem de dura cu Andrea Petkovic, incheiata cu scorul 6-4, 6-7 (5-7), 6-4.

Partida a fost una de mare lupta, jucatoarea din Germania revenind in setul doi cu un joc defensiv extraordinar, dar si cu atacuri foarte hotarate. Setul trei s-a incheiat cu o serie de cinci breakuri consecutive, tensiunea fiind aproape palpabila in Sala Polivalenta din Cluj-Napoca.

Simona spus imediat dupa partida ca are putine dureri la talpa dupa cazatura din primul set "dar maine sigur voi juca si incerca sa castig". Ea a declarat pe teren si ca stie cum trebuie sa joace cu stangacea Kerber duminica, si ca va trebui sa lupte, ca si in meciul cu Petkovic.

Desfasurarea LIVETEXT a partidei Simona Halep - Andrea Petkovic:

6-4 Presiune enorma pe jucatoarea germana care face doua greseli si se vede condusa cu 30-0, dar vine la fileu si face si ea un punct. Simona o alearga intr-un punct foarte lung si pana la urma va avea doua mingi de meci. Inca un punct ce pare interminabil, castigat de Halep.

5-4 La 15 egal, Halep a gasit un as pe "teu", Pekovic replica si s-a facut 30-30. Simona trimite afara in lateral si este minge de break pentru nemtoaica, pe care o iroseste cu o minge usor prea lunga. La fel greseste si Simona, care mai face o eroare si cedeaza serviciul. Halep a servit de doua ori pentru meci fara a reusi victoria.

5-3 Schimburile au fost la maxima intensitate, Simona a ratat o sansa de break, dar si-a procurat imediat inca una, fructificata in uralele salii. A fost al treilea break consecutiv, romanca serveste pentru meci, sala striga SI-MO-NA.

4-3 Petkovic a contratacat dezlantuita dupa ce si-a pierdut serviciul si s-a dus la 40-15, dar Simona a egalat-o si apoi a castigat un schimb de mare intensitate. Un passing-shot incredibil ii aduce ulterior inca o sansa de break germancei, fructificata dupa ce Simona a trimis un rever afara

4-2 Simona gaseste puterea de a sta in schimburile lungi, de a returna tot, greselile sunt acum la Petkovic. Break la 15

3-2 Serviciul ii merge bine Simonei, care castiga si un schimb prelungit. Game la 0 pentru romanca

2-2 Jucatoarea germana nu are probleme in a egala, serviciu castigat la 15

2-1 Halep isi ia serviciul cu mare greutate, la avantaj. Petkovic returneaza foarte bine si trece usor la atac daca are ocazia. Arbitra a coborat iar din scaun (a facut de foarte multe ori in acest meci) la ultima minge, Andrea a protestat la decizia luata.

1-1 Jucatoarea din Germania castiga gameul la 30, jocul ei pare solid, si in defensiva si in ofensiva

1-0 Simona isi face serviciul la 30, ajutata si de greselile adversarei, mai ales ca Halep nu este la cel mai inalt nivel si ca serviciul nu este ca in primul set.

Incepe setul 3

5-7 Prim serviciu mult in exterior, jucatoarea din germania vine la fileu si inchide setul

1-2 Halep trimite prea lung,

1-1 Simona prinde un forehand lung de linie, arbitra coboara si confirma ca a fost buna

0-1 Andrea si-a alergat adversara pana a trimis afara in lateral

Tie-break setul 2

6-6 Can parea ca si-a regasit concentrarea si serviciul, ajungand la 40-0, Simona a facut doua duble greseli si atrimis apoi in fileu, fiind nevoita de inca un efort pentru a trimite setul in tie-break

5-6Jucatoarea germana isi face serviciul la 15. Rasturnare de trend in partida, Halep si-a pierdut evident rabdarea si face greseala dupa greseala, fiind obligata acum sa serveasca pentru a ramane in setul 2

5-5 Andrea lupta in continuare si profita de o serie de erori nefortate ale Simonei, inclusiv o dubla greseala. Break-ul a fost facut la 15

5-4 Halep face break-ul la 15, sala din Cluj sare in picioare. Petkovic a facut cateva greseli, Simona si-a vazut de joc si va servi pentru meci.

4-4 Dupa doua puncte castigate clar de Andrea, Simona revine de la 0-30 cu patru mingi castigate practic cu serviciul, care a functionat perfect

3-4 Joc foarte solid al jucatoarei din Germania, care isi face serviciul la 0, Simona este evident nervoasa si frustrata de greselile facute

3-3 Lupta crancena in continuare. Halep parea ca s-a scos din situatia grea dupa ce a a avut minge de game, revenind de la 0-30, dar pierde apoi serviciul

3-2 Nemtoaica munceste din greu pentru a-si face serviciul, castigat la avantaj. Prima minge a gameului a fost castigata cu o scurta - rara lovitura in acest meci - pusa dupa ce Simona a vazut ca Andrea rezista in "transeea" de pe baseline.

3-1 Halep "zboara" prin gameul de serviciu, castigat la 0, dupa ce i-au reusit toate loviturile

2-1 Simona face un break rapid, iar in pauza dintre gameuri ii este masata iar glezna stanga

1-1 Game lung si complicat, jucatoarea germana s-a aparat exasperant de bine. Pana la urma, Andrea -care totusi nu a avut decat o minge de break - trimite in fileu.

0-1 Andrea isi face destul de usor serviciul, la 15, reusind sa o alerge ea pe Simona, care scapa ultimul rever in lung de linie afara, desi a dat iar jos din scaun arbitra principala

A inceput setul 2

6-4 Simona ia gameul la 15 si astfel, primul set. Halep incearca sa o alerge cat mai mult pe Petkovic, dar diferenta de joc intre ele nu mai este asa mare ca la inceputul setului.

5-4 Petkovic castiga la 30 un game cu greseli de ambele parti, la final Halep tranteste racheta nervoasa din cauza loviturilor nereusite, in special un smash ratat la fileu

5-3 Petkovic a castigat doar prima minge, cu ajutorul fileului, apoi halep nu i-a mai dat nicio sansa in game

4-3 Andrea intra si ea in hora greselilor, Simona castiga pe serviciul adversarei la 15

3-3 Game nefericit pentru Simona la serviciu, pe care l-a pierdut dupa ce a condus cu 40-15. Greselile nefortate i-au permis lui Petkovic sa ia patru mingi la rand

Simona a ceruttime-out medicaldupa ce in ultimul game a cazut cand piciorul i s-a blocat in zgura in timp ce incerca sa alunece. Fizioterapeutul i-a masat glezna stanga, partida s-a reluat.

3-2 Petkovic se tine foarte tare desi Halep a avut cinci mingi de break in acest game ce a durat putin peste 10 minute

3-1 Joc perfect la serviciu, agresiv, Simona ia gameul la 0

2-1 Simona reuseste breakul de la prima sansa avuta, Andrea a incercat sa stea lipita de linia de fund, insa, desi Halep a stat mai in spate, a reusit sa domine majoritatea schimburilor.

1-1 Halep isi castiga si ea gameul la 15 cu un joc de serviciu precis, adversara nu face fata mingilor trimise stanga-dreapta

0-1 Petkovic isi face serviciul la 15, Simona se contrazice indelung cu arbitra in privinta ultimei mingi trimise de adversara, arbitra spune insa ca mingea a fost buna

15.05 Halep si Petkovic sunt la incalzire, arbitrul de scaun anunta ca partida incepe intr-un minut

Nicio sansa pentru Irina

Kerber a castigat partida cu Begu intr-o maniera care a reflectat diferenta de peste 30 de locuri dintre ele in clasamentul WTA. Jucatoarea din Germania a fost intr-o zi buna si a dominat schimburile de pe linia de fund, iar in momentele in care Irina parea sa lege cateva lovituri bune, Angelique isi ridica imediat nivelul si trecea in avantaj. De cealalta parte, Begu, in ciuda dorintei evidente de lupta, a avut probleme mari cand nu ii intra primul serviciu si a gresit destul de multe din "scurtele" prin care incerca sa rupa jocul adversarei.

Desfasurarea LIVETEXT a partidei Irina Begu - Angelique Kerber:

3-6 Jucatoarea germana profita de prima de minge de meci avuta si castiga partida.

3-5 Kerber castiga gameul la 15 si este la un pas de a face 1-0 pentru Germania.

3-4 Irina isi face serviciul la 30, incheiind gameul cu un as, al saptelea pentru ea in meci.

2-4 Kerber isi ia serviciul la 30, Begu isi pune in statistica alte cateva greseli nefortate

2-3 Begu s-a luptat din rasputeri pentru a castiga acest game de aproape 15 minute, in care balanta s-a inclinat pe rand in ambele parti

1-3Jucatoarea romana a avut o minge de rebreak, dar Angelique si-a scos iar cel mai bun joc al ei si a castigat gameul.

1-2 Irina a reusit cateva lovituri superbe dar a i-a facut nemtoaicei prea multe cadouri

1-1 Irina a luat prima minge a gameului, dar Kerber si-a ridicat imediat nivelul dupa inceputul mai slab de set si castigat gameul

1-0 Begu isi ia serviciul la 0, i-au intrat bine loviturile, mai ales serviciul

13.45 Incepe setul 2

2-6 Kerber incheie setul cu un as, Irina a avut o sansa de break, dar a pierdut gameul

2-5 Momente de joc bun pentru Begu care isi castiga serviciul la 15, reusind o scurta ce i-a adus aplauzele salii

1-5 Kerber domina clar de pe linia de fund a terenului, singurul punct castigat de romanca a fost dupa o scurta nereusita a jucatoarei germane

1-4 Nemtoaica face al doilea break, Irinei nu ii merg destul de bine loviturile

1-3Angelique isi castiga destul de usor serviciul, la 15

1-2 La fel de hotarata, Begu castiga primul ei game. Mingea cea mai importanta a fost la 15-15 cand a romanca a castigat un schimb lung ce parea ca merge in favoarea nemtoaicei.

0-2 Kerber isi face serviciul la 30, in ciuda eforturilor defensive ale Irinei

0-1 Begu pierde pe propriul serviciu la 30 intr-un game in care a facut doua duble greseli si a jucat toate mingile la limita.

13.00 Irina Begu si Angelique Kerber au iesit la incalzire

Vezi aici o fotogalerie de la antrenamentul facut de Monica Niculescu si Alexandra Dulgheru.

Cele mai interesante imagini de la tragerea la sorti a meciurilor din partida Romania vs Germania.

Transmisie tv: Dolcesport

Cele doua echipe s-au mai intalnit o singura data, in 1974, iar castig de cauza a avut Germania. Nemtoaicele au cucerit de doua ori trofeul: 1987 si 1992.

In ultimele dispute din FedCup, Romania a fost invinsa cu 3-2 de Cehia, iar Germania a pierdut cu 3-2 impotriva Elvetiei.

Invingatoarea meciului dintre Romania si Germania va ramane in Grupa Mondiala a FedCup, in timp ce invinsa va evolua in 2017 in Grupa Mondiala II.