Perechea Horia Tecau/Jean-Julien Rojer (Romania/Olanda - cap de serie numarul patru) s-a calificat, joi, in finala turneului de dublu de la Wimbledon, dupa ce a trecut, la capatul unui meci captivant, de Florin Mergea/Rohan Bopanna (Romania/India - cap de serie numarul 9). A fost 4-6, 6-2, 6-3, 4-6, 13-11 pentru Horia si Jean-Julien, dupa o partida care a durat trei ore si 23 de minute.

Horia Tecau va disputa a patra finala la Wimbledon. Alaturi de Robert Lindstedt, Horia a fost invins in celelalte trei finale disputate la Wimbledon: in 2010 contra Melzer/Petzschner, in 2011 cu fratii Bryan, iar in 2012 contra perechii Marray/Nielsen.

A fost a cincea oara cand cei doi fosti parteneri (n.r. Tecau si Mergea) au fost adversari in circuitul ATP: de fiecare data castig de cauza a avut Horia Tecau.

Statistica partidei BOP/MER vs ROJ/TEC:

Asi: 29-9

Duble greseli: 12-4

Puncte castigate cu primul serviciu: 74%-76%

Puncte castigate cu al doilea serviciu: 49%-60%

Puncte de break castigate: 3/3(100%) - 6/17(35%)

Lovituri castigatoare: 39-19

Greseli nefortate: 14-6

Total puncte castigate: 174-184.

Desfasurarea semifinalei de dublu:

Setul V

Setul decisiv a inceput cu Rojer la serviciu, iar perechea Tecau/Rojer nu a avut probleme (1-0). Dupa doua duble greseli ale lui Mergea, Tecau si Rojer au avut minge de break la 2-1. A fost insa salvata, iar Florin si Rohan au trecut cu bine peste un moment greu si au egalat la 2. S-a continuat fara break-uri in acest set, tabela indicand 4-4. La 5-4, Horia si Jean-Julien au avut minge de meci, insa ea a fost salvata cu un serviciu puternic de Bopanna. Setul a fost impins in prelungiri, partida fiind dominata de echilibru (11-11). Diferentierea s-a facut la 12-11, atunci cand Horia si Jean-Julien au reusit break-ul pe serviciul lui Florin Mergea.

Setul IV

Dupa doua seturi pierdute, Rohan si Florin reusesc sa fie mai prezenti in joc in debutul setului patru, cei doi bifand break-ul pe serviciul lui Horia. Pe rand, Mergea si Bopanna au condus cu 3-1 si 4-2. La 4-3, Florin si Rohan au salvat doua mingi de break (15-40) si au mai facut un pas catre castigarea setului patru (5-3). Bopanna a inchis setul pe propriul serviciu, 6-4, dupa 39 de minute - acesta a fost cel mai lung set de pana acum.

Set III

Primele game-uri din al treilea set au fost castigate mai usor pe propriul serviciu de Horia si Jean-Julien, in timp ce Rohan si Florin au fost nevoiti sa salveze mingi de break. Invitabilul s-a produs pana la urma, la scorul de 3-3: Horia si Jean au reusit break-ul, pe serviciul lui Florin. Setul a fost castigat de Tecau si Rojer cu 6-3, dupa inca un break (pe serviciul lui Bopanna): a durat 32 de minute al treilea set.

Setul II

Inceputul celui de-al doilea set a fost unul echilibrat, mergandu-se cap la cap pana la 2-2. Pe serviciul lui Bopanna, Horia si Rojer au reusit break-ul, dupa ce au condus la un moment dat cu 40-0. Lucrurile au continuat bine pentru Tecau si Rojer: belgianul a servit bine, iar Horia a "ingropat" fiecare minge de la fileu - cei doi au reusit inca un break (pe serviciul lui Florin) si au castigat setul doi cu 6-2, dupa 27 de minute.

Setul I

Partida a inceput cu Rohan Bopanna la serviciu, iar perechea Tecau/Rojer a reusit break-ul: cei doi au returnat inteligent (mereu aproape de linie), au comis mai putine greseli si au profitat si de dubla greseala a lui Bopanna. Dupa doua game-uri "linistite", Bopanna si Mergea au revenit pe tabela si au egalat la 2 (au castigat pe serviciul lui Horia Tecau). Continuand perioada buna, Florin si Rohan au trecut pentru prima data in avantaj: 3-2. Din acest moment, fiecare pereche si-a facut serviciul pana la scorul de 5-4 pentru Bopanna si Mergea. Cu Rojer la serviciu, Florin si Rohan s-au desprins rapid la 0-40 si au castiga setul cu 6-4, dupa 32 de minute de joc.