Serena Williams a fost nevoita sa salveze trei mingi de meci pentru a ajunge in sferturile turneului WTA de la Madrid, liderul mondial invingand-o in trei seturi, scor 7-6(5), 3-6, 7-6(1) pe Victoria Azarenka. Partida a fost una spectaculoasa, cu multe rasturnari de situatii si a durat doua ore si 44 de minute.

Partida de pe arena "Manolo Santana" a fost una interzisa cardiacilor. In primul set s-a ajuns in

tie-break, acolo unde Victoria a condus cu 5-1. Serena a revenit insa incredibil si s-a impus cu 7-5. In al doilea, Azarenka a fost mai prezenta in joc si a castigat cu 6-3.

Setul decisiv a fost unul incredibil: Serena a condus cu 3-0 la game-uri, Azarenka a revenit, iar la 6-5 in favoarea ei a avut 40-0 (pe serviciul ei). Ce a urmat a fost insa un vis urat pentru Victoria: a pierdut prima minge dupa un retur senzational al Serenei, iar apoi au urmat trei duble greseli consecutive...Williams a bifat rebreak-ul, iar in tie-break Serena nu a avut emotii: s-a impus la 1.