Roger Federer (cap de serie numarul doi) a parasit prematur turneul Masters de la Monte Carlo, elvetianul fiind invins in optimi de Gael Monfils (favorit 14), scor 6-4, 7-6(5).

Roger FedererFoto: monte-carlorolexmasters.com

Meciul a durat o ora si 44 de minute.

Finalist anul trecut la Monte Carlo (unde a fost invins de Stanislas Wawrinka), Roger a dominat debutul partidei, conducand cu 3-1. A urmat insa o cadere de cateva minute, timp suficient pentru ca Monfils sa intoarca soarta primului set. Francezul s-a impus cu 6-4.

Al doilea set a fost echilibrat, cu multe sanse de break. Cu toate acestea, s-a mers cap la cap pana in tie-break (nu s-a castigat contra serviciului), iar Gael a inchis setul si meciul cu 7-5 (desi Federer a condus cu 5-3).

De-a lungul partidei cu Gael Monfils, Roger Federer a facut 38 de erori nefortate, mare parte din acestea cu reverul.

In sferturile competitiei, Gael Monfils il va intalni pe Grigor Dimitrov.