Elvetianul Roger Federer, numarul 3 mondial, s-a calificat duminica in sferturile de finala ale turneului de mare slem de la Roland Garros, dupa un meci dificil disputat cu francezul Gilles Simon. Este victoria cu numarul 900 in circuitul profesionist pentru fostul numar unu mondial.

Roger FedererFoto: rolandgarros.com

Federer a revenit de la scorul de 2-1 la seturi si a castigat setul decisiv, scorul final fiind 6-1 4-6 2-6 6-2 6-3, intr-o partida care a durat putin peste 3 ore.

Intr-un alt meci disputat duminica, spaniolul Tommy Robredo s-a impus in fata compatriotului sau Nicolas Almagro tot in 5 seturi, reusind sa revina dupa ce a fost condus cu 2-0 la seturi. In sferturile de finala el va intalni un alt spaniol, David Ferrer, care a trecut de sud-africanul Kevin Anderson in trei seturi.

De asemenea, francezul Jo-Wilfried Tsonga s-a calificat in "sferturile" turneului de la Paris, invingandu-l pe Viktor Troicki in trei seturi si il va intalni pe Roger Federer in faza urmatoare.