Campion in 2011 la Dubai, Novak Djokovic a parasit competitia in semifinale, liderul mondial fiind invins in doua seturi, scor 6-2, 7-5, de Andy Murray (locul 4 ATP). Partida a durat o ora si 23 de minute.

Novak Djokovic, infrangere in fata lui Murray Foto: australianopen.com

Andy a castigat fara mari probleme primul set, profitand de erorile nefortate ale lui Novak (6-2).

Britanicul a continuat sa domine meciul si in al doilea set, iar dupa un break scorul a devenit 4-1, iar mai apoi 5-2. Djokovic a revenit insa in stil de mare campion, iar tabela a aratat 5-5. Pana la urma insa, sarbul a cedat inca o data pe propriul serviciu, iar Andy s-a impus cu 7-5.

A fost prima infrangere din 2012 a lui Djokovic, sportiv care a dominat autoritar tenisul de camp mondial in ultimul an de zile. De cealalta parte, Murray s-a calificat in premiera in finala competitiei de la Dubai.

Lider autoritar in ierarhia ATP, "Nole" a castigat de trei ori consecutiv turneul de la Dubai, editiile din 2009, 2010 si 2011.