Monica Niculescu s-a calificat in "sferturile" turneului de la Doha (dotat cu premii totale de 2,168 de milioane de dolari) dupa ce a invins-o pe Kateryna Bondarenko (Ucraina), scor 7-6(5), 6-4. Meciul a durat o ora si 55 de minute.

Monica NiculescuFoto: AGERPRES

Monica Niculescu - Kateryna Bondarenko 7-6(5) 6-4

In urma acestei performante, Niculescu va primi 44.250 de dolari si 225 de puncte in clasamentul WTA.

Victoria Azarenka - Simona Halep 6-3, 6-1.

Aventura Simonei Halep la Doha s-a incheiat in faza "optimilor", sportiva din Romania fiind invinsa de Victoria Azarenka, liderul mondial, scor 6-3, 6-1.

Simona a inceput bine partida cu liderul mondial, a condus cu 3-1 (s-a impus pe serviciul adversarei), dar pana la urma a pierdut setul cu 6-3 pe fondul mai multor erori nefortate.

Azarenka a continuat jocul agresiv si in al doilea set, unul in care nu i-a dat nicio sansa lui Halep: 6-1. Meciul a durat o ora si 21 de minute.