Oltchim Ramnicu Valcea s-a calificat, pentru al doilea an consecutiv, in semifinalele Ligii Campionilor dupa 32-32 impotriva lui Dinamo Volgograd. Remiza din Rusia a fost suficienta pentru ca echipa pregatita de Radu Voina sa ajunga printre cele mai bune patru formatii de pe Batranul Continent.

Punctul obtinut de Neagu, Radulescu si compania este cu atat mai important cu cat rusoaicele au trimis in bara in ultima secunda de joc.

Campioana Romaniei a reusit in Rusia punctul de care avea nevoie pentru a fi sigura de calificarea in penultima faza a Ligii Campionilor la handbal feminin. Disputa de pe terenul lui Dinamo a fost una, in mare parte, la discretia romancelor, dar desele momente de pierdere a concentrarii, mai ales din aparare, au facut ca finalul sa fie unul dramatic.

Cu doar doua minute inainte de final, Dinamo conducea cu doua goluri. A urmat insa momentul Patriciei Vizitiu, valceanca reusind o dubla care a trimis Oltchimul in semifinale. Elevele lui Radu Voina au facut pact cu Zeita Fortuna in ultima secunda a intalnirii, atunci cand rusoaicele au trimis in bara.

Au marcat: Vizitiu 51', 53', 58', 60', Neagu 53', Maier 55'

Finalul de meci este unul dramatic, cu Oltchim incercand sa se tina cat mai aproape de gazdele disputei. Rusoaicele se distanteaza la doua goluri cu doar 120 de secunde inainte de fluierul final, dar Patricia Vizitiu o tine in viata pe campioana Romaniei dupa un gol bifat in minutul 60. Se termina Dinamo - Oltchim 32-32, iar campioana Romaniei se califica in seminfinalele Ligii Campionilor.

Min 50/ Dinamo - Oltchim 27-26

Au marcat: Puscasu 42', Neagu 44', Maier 48', Galca 50'

Oltchim a condus cu 24-22, dar elevele lui Voina au avut o cadere inexplicabila de cateva minute, iar rusoaicele au preluat conducerea. Jocul este unul destul de dur in aceste momente, cu multe eliminari in ambele tabere. Cu 10 minute inainte de final, gazdele conduc cu 27-26.

Min 40/ Dinamo - Oltchim 20-22

Au marcat: Puscasu 31', 35', Manea 34', 36', 39', Vizitiu 38', Bese 40'

Momente bune de joc pentru Oltchim, singurul punct slab fiind centrul apararii, acolo pe unde au marcat rusoaicele. Valcencele preiau conducerea chiar si cu doua goluri, iar Paula Radulescu continua recitalul intre buturile campioanei Romaniei.

Min 30/ Dinamo - Oltchim 15-15

Au marcat: Maier 21', 23', Puscasu 24', Manea 27', 30', Vizitiu 28', 29'

Gazdele conduc pe tabela in ultimele minute ale reprizei, dar Oltchimul revine de fiecare data. Patricia Vizitiu bifeaza o dubla in minutele 28 si 29, iar dupa 30 de minute scorul este egal, 15-15. Daca partida s-ar fi terminat in acest moment, valcencele ar fi fost calificate in semifinalele Ligii Campionilor.

Min 20/ Dinamo - Oltchim 9-8

Au marcat: Neagu 11', 20', Meirosu 15', Puscasu 17'

Prima eliminare din tabara Olchimului apare in minutul 12, atunci cand Ionela Galca este trimisa pe banca pentru doua minute. Dinamo se distanteaza la trei goluri in minutul 14, dupa doua atacuri ratate ale valcencelor. Paula Ungureanu inchide poarta in mai multe situatii, tinand astfel scorul strans.

Min 10/ Dinamo - Oltchim 6-4

Au marcat: Meirosu 2', Neagu 6', Maier 7', Steluta Luca 8'

Primul atac al partidei a fost al valcencelor, dar elevele lui Radu Voina au ratat. Gazdele au inceput mai bine disputa, au condus cu 3-1, dar Meirosu, Neagu si compania au revenit si au condus cu 4-3 in minutul 8. Dupa primele 10 minute, gazdele au avantaj de doua golur pe tabela, scor 6-4.

Demn de mentionat este faptul ca in tur Oltchimul a invins cu 30-24.