Echipa de handbal feminin Rulmentul Urban Brasov a terminat la egalitate, scor 33 - 33, prima mansa a optimilor de finala din Cupa EHF in fata unguroaicelor de la Feherep Alcoa FKC. Brasovencele au sanse de calificare in sferturi, deoarece returul il vor juca in fata propriilor suporteri. Pana atunci, handbalistele mai au un meci greu de infruntat, in campionatul intern, unde intalnesc echipa Oltchimului.

Fetele antrenate de Herbert Muller au reusit sa se impuna in fata adversarelor, scorul la pauza fiind de 20 - 17. In repriza a doua unguroaicele reusesc egalarea la 27 - 27. Din acel moment ceva nu a mai mers in echipa brasovencelor, iar acest lucru le-a permis adversarelor sa preia conducerea: 31 - 30. Sortii nu au fost de partea brasovencelor, dar nici arbitrii, care le-au dezavantajat pe sportivele de la Rulmentul.

Partida retur se va juca peste o saptamana, la Brasov.