Echipa SCM Râmnicu Vâlcea și Minaur Baia Mare au înregistrat remize, duminică, în etapa a V-a din grupele competiției EHF European League la handbal feminin.

• SCM Râmnicu Vâlcea a terminat la egalitate cu echipa daneză Viborg HK, 30-30, pe teren propriu, în Grupa D. Cele două echipe au calificarea asigurată în sferturile de finală, iar meciurile directe vor stabili câştigătoarea grupei.

Echipa vâlceană a dominat repriza secundă, dar a ratat şansa victoriei, fiind egalată cu 21 de secunde înainte de final, după care Kristina Liscevic a ratat ultimul atac.

După un început bun, în care a condus cu 5-2, SCM a cedat avantajul şi Viborg a avut 12-10, intrând la pauză cu un gol în plus pe tabelă, 15-14. În repriza secundă, echipa antrenată de Bent Dahl a fost condusă cu 17-15 şi 18-15, dar a reuşit să preia conducerea (20-19). Gazdele au avut un avans maxim de trei goluri, 26-23, 27-24, 28-25 şi 30-27, însă echipa daneză a marcat ultimele trei goluri.

Pentru SCM au înscris Mireya Gonzalez Alvarez 7 goluri, Zeljka Nikolic 5, Irina Glibko 6, Cristina Florica 3, Kristina Liscevic 3, Bobana Klikovac 3, Olga Gorşenina 2, Elena Dache 1. Portarul Isabell Roch a parat 12 şuturi (procentaj 29,27%).

În celălalt meci al grupei jucat duminică, Vaci NKSE a trecut de Chambray Touraine Handball cu 35-29.

Viborg HK conduce în clasament cu 7 puncte (4 jocuri), urmată de SCM Râmnicu Vâlcea, 7 p (4 j), Vaci NKSE, 2 p (5 j), Chambray Touraine Handball, 2 p (5 j).

SCM va juca ultimele două meciuri în deplasare, pe 16 februarie cu Viborg, iar pe 20 februarie cu Vaci, scrie Agerpres.

• CS Minaur Baia Mare a fost egalată in extremis de formaţia poloneză MKS Zaglebie Lubin, 23-23, în deplasare, într-un meci din Grupa B.

În min. 58, Minaur conducea cu 22-20, dar gazdele au reuşit să smulgă egalarea (23-23) în ultima secundă, prin Adrianna Gorna.

Într-o primă repriză echilibrată, echipa băimăreană a fost prima care a avut un avantaj de două goluri, 10-8, la pauză scorul fiind egal, 12-12.

După pauză, Zaglebie a condus cu 19-17, dar vicecampioana României a întors scorul şi a avut 22-20 şi 23-22, înainte ca polonezele să egaleze.

Pentru Minaur, care a ratat trei aruncări de la 7 metri, au înscris Jelena Lavko 6 goluri, Cristina Laslo 6, Iaroslava Burlacenko 4, Asuka Fujita 2, Anca Polocoşer 2, Alexandra Severin 1, Eva Kerekes 1, Raluca Petruş 1. Amra Pandzic a apărat 11 şuturi, încheind cu un procentaj de 36,67%.

Sâmbătă, în celălalt meci din grupă, SG BBM Bietigheim a dispus de Les Neptunes de Nantes cu 32-29.

SG BBM Bietigheim este lider, cu 10 puncte, urmată de Minaur, 5 puncte, Les Neptunes de Nantes, 4 puncte, MKS Zaglebie Lubin, 1 punct. Primele două clasate se califică în sferturile de finală.

În ultima etapă se vor juca partidele Les Neptunes de Nantes - MKS Zaglebie Lubin (duminică) şi CS Minaur Baia Mare - SG BBM Bietigheim (sâmbătă). Minaur are nevoie de victorie pentru a accede în faza următoare, scrie Agerpres.