​Arcada Galați, campioana României la volei masculin, a învins marţi, pe teren propriu, formaţia germană United Volleys Frankfurt, scor 3-0, în manşa tur din optimile de finală ale Cupei CEV.

Scorul pe seturi a fost 26-24, 25-13, 25-17.

Manşa retur se va disputa tot pe terenul celor de la Arcada, în urma unei înţelegeri între cele două cluburi. În manşa tur, UV Frankfurt a fost "gazdă".

Partida retur va avea loc joi, iar câştigătoarea din dubla manşă se va califica în sferturile de finală ale Cupei CEV.

În faza anterioară a competiţiei, campioana României a eliminat o echipă puternică din campionatul francez, naţiune care a câştigat titlul olimpic în acest an. Arcada a trecut de Chaumont, cu 3-0 şi 2-3, scrie News.ro.

La rândul său, United Volleys Frankfurt a eliminat în 16-imi pe Dinamo Bucureşti.