CSM București a câștigat manșa tur contând pentru sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin, formația bucureșteană impunându-se cu 32-27 împotriva grupării CSKA Moscova. Deși a condus în trei rânduri cu nouă goluri diferență în a doua repriză, trupa lui Adrian Vasile a avut o cădere în ultima parte a confruntării.

Cristina NeaguFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Formația pregătită de Adrian Vasile a condus în trei rânduri la nouă goluri diferență (24-15, 26-17, 27-18), dar din păcate nu a putut menține ritmul până la finalul duelului.

• Principalele marcatoare pentru CSM Bucureşti au fost Lazovic 6 goluri, Neagu 6, Cvijic 5, Dembele 5. De la oaspete s-a remarcat Antonina Skorobogatchenko - 6 reuşite.
  • Cu 106 goluri marcate, Neagu a urcat pe primul loc în clasamentul marcatoarelor din Liga Campionilor. Cristina a mai câştigat titlul de golgeter al competiției în 2015 şi 2018.
  • A fost ultimul meci disputat la București de portărița Jelena Grubisic (34 de ani). Ea se va retrage din sportul profesionist la finalul sezonului în curs. Evoluează la gruparea bucureșteană din sezonul 2015.
  • Grubisic a cucerit Liga Campionilor în 2016 alături de CSM București. Și-a mai trecut în CV două medalii de bronz (2017 și 2018) în tricoul "tigroaicelor".
  • Câştigătoarea dublei manşe se va califica la Final Four, programat la Budapesta în zilele de 29 și 30 mai 2021.