Reprezentativa Spaniei s-a impus în fața selecționatei Germaniei, joi, scor 32-28, în cel mai interesant duel al zilei la CM de handbal masculin din Egipt. Victorii au mai obținut Polonia, Ungaria (Grupa Principală 1), Argentina, Danemarca și Croația (Grupa Principală 2).

CM de Handbal masculin 2021Foto: ihf.info

• Echipele de pe primele două locuri din cele patru Grupe Principale vor avansa în sferturile de finală.
  • Partidele din Grupele Principale se vor disputa între 21-25 ianuarie, urmate de sferturi, în 27 ianuarie, semifinale, în 29 ianuarie, şi finalele pentru medalii, în 31 ianuarie.

Grupa 1

Tunisia vs Capul Verde 10-0 (la masa verde)

DR Congo vs Angola 32-31

1. DR Congo 4 (42-31) / 2 meciuri

2. Tunisia 2 (10-0) / 1

3. Angola 2 (41-31) 2 / 2

4. Capul Verde 0 (0-30) / 3

CM din Egipt este primul care se desfăşoară cu 32 de echipe la start, iar meciurile vor avea loc în patru oraşe, însă fără spectatori, din motive pandemice. România nu se află printre participante.