Gabriela Szabo, răspuns pentru Cristina Neagu: "E ciudat să vezi sportivii vorbind mai mult despre bani şi mai puţin despre rezultatele sportive"

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Duminică, 22 noiembrie 2020, 13:50 Sport | Teamball


Gabriela Szabo
Foto: Hotnews
Handbalista Cristina Neagu a spus, după înfrângerea formaţiei CSM Bucureşti cu Rostov, în Liga Campionilor, că o echipă care are pretenţii să meargă în Final-Four şi care vrea să se bată pentru trofeu trebuie să-şi respecte jucătoarele şi mai ales să le plătească la timp.

”Noi, sincer, nu scoatem în evidenţă lucrurile astea, niciodată nu vorbim în presă, însă sunt lucruri care se adună la un moment dat. Pe lângă asta, este şi această problemă a restanţelor salariale. Abia astăzi am primit primul salariu în acest sezon, pe luna iulie. Nu spun că ăsta e un motiv pentru care am pierdut astăzi, departe de mine gândul ăsta, dar lucrurile se adună, s-au adunat şi lunile astea de restanţe.

Din moment ce în a doua parte a lunii noiembrie primeşti abia primul salariu din sezon, nu te simţi bine. Am încercat de fiecare dată să venim la antrenament, să ne antrenăm cât putem de bine, să fim profesioniste. Sincer, cred că o echipă care are pretenţii să meargă în Final-Four-ul Ligii Campionilor şi care vrea să se bată pentru trofeu trebuie să-şi respecte jucătoarele şi mai ales să le plătească la timp, pentru că asta e o problemă pe care nu putem să o ascundem”, a declarat, joi, Cristina Neagu, potrivit digisport.ro.

Directorul general al clubului CSM Bucureşti, Gabriela Szabo, i-a răspuns sportivei, printr-o postare pe Facebook.

"În ultima vreme în România, este ciudat sa vezi sportivii vorbind mai mult despre bani şi mai puţin despre rezultatele sportive", a afirmat fosta atletă.

Echipa de handbal feminin CSM Bucureşti a fost învinsă joi, pe teren propriu, de formaţia rusă Rostov-Don, scor 27-22 (16-10), în meci restant din etapa a III-a a grupei A. Neagu a marcat 11 goluri, însă nu a fost de ajuns ca formaţia română să se impună. CSM, cu 11 puncte, încheie anul pe locul 2 în grupa A, al cărei lider este Rostov-Don, potrivit News.ro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1964 vizualizari

  • +24 (28 voturi)    
    Nesimtire (Duminică, 22 noiembrie 2020, 13:56)

    cdv [utilizator]

    Am deschis articolul crezand ca Neagu s-a plans de bani putini sau ceva. Cand colo arata ca jucatoarele nu si-au mai primit salariul de 5 luni ! Iar Szabo se ia de ea ca vorbeste de bani.. Tre sa ai multa nesimtire in tine Szabo.
    • +22 (24 voturi)    
      demisia, Zsabo! (Duminică, 22 noiembrie 2020, 14:06)

      laura2 [utilizator] i-a raspuns lui cdv

      vorbim despre CEA MAI BUNA JUCATOARE DE HANDBAL A LUMII - Cristina Neagu. alte tari i-ar da banii in greutatea ei in aur, la noi nu primeste salarul de 5 luni. si cind se plinge de asta mai e si trasa de urechi, ca unde sint rezultatele. intr-o lume normala Szabo era demisa pentru nesimtirea asta. intr-o lume normala ...
    • +13 (19 voturi)    
      >>>>> (Duminică, 22 noiembrie 2020, 14:08)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui cdv

      Doamna Sabo este dintotdeauna pesedista dar nu s-a inscris in ala unguresc udmr ci in ala miticesc psd
      • -1 (17 voturi)    
        Gabriela Szabo este româncă (Duminică, 22 noiembrie 2020, 14:24)

        Actros [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

        Indiferent ce partid susținem, respectul trebuie mereu arătat.
        Gabriela Szabo a câștigat numeroase medalii reprezentând România.

        Chiar îmi amintesc despre un episod în care un reporter ungur i s-a adresat în maghiară în vederea unui interviu. Dna Szabo a răspuns "eu sunt româncă."
        • -1 (9 voturi)    
          Livia Szabo (Duminică, 22 noiembrie 2020, 15:09)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Actros

          mama Gabrielei Szabo, foarte probabil nu era unguroaica. Asta nu inseamna neaparat ca era romanca. Putea sa fie si cehoaica. Gabriela Szabo seamana mult cu Navratilova.
          Etniile slave dau de obicei foarte buni atleti / sportivi.
          In special in sporturi care nu sunt de echipa.
          La romani coziunea si organizarea intre mebrii grupului este mai mare, dand foarte buni sportivi in echipa. (Cristina Neagu etc)
          Nu degeaba Imperiul Roman s-a format prin Organizare si actiunea in echipa a romanilor.
          • 0 (4 voturi)    
            Ce legătură are una cu alta? (Duminică, 22 noiembrie 2020, 20:37)

            Actros [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

            Eu doar am scris că Gabriela Szabo este româncă, ca răspuns la comentariul anterior.

            Cât despre teoria dumneavoastră despre etnii, nu cred că aveți dreptate.

            Sunt foarte multe popoare slave care au excelat în sporturile de echipă:
            Serbia și Croația în fotbal, baschet, polo
            Rusia în multe domenii, mai ales hochei, handbal, baschet
            Macedonia de Nord în handbal
            Cehia în fotbal, hochei
            Slovacia în hochei
            Polonia în hanbal, fotbal
            Bulgaria în volei

            Cât despre Imperiul roman, toate teritoriile din sudul și vestul României au făcut parte din Imperiul roman. Nu tot teritoriul actual al României a fost însă inclus în imperiu.

            Noi românii vorbim o limbă neolatină, dar componența poporului are multe origini, masiv slave, turcești (cumani, bulgari), populații germanice.
            Chiar și despre daci și geți, originea este incertă. E discutabil, dar am citit odată că, dpdv cultural și genetic inclusiv, dacii ar fi cumva verii vechilor populații din Afganistanul actual.

            Oricum, indiferent de aceste detalii, cred că ne lipsește respectul și buna cuviință.
            Din păcate, aș putea spune...
            • -1 (3 voturi)    
              La teritoriile (Duminică, 22 noiembrie 2020, 20:41)

              Actros [utilizator] i-a raspuns lui Actros

              Din sudul și vestul României mă refeream la teritorii care aparțin altor țări astăzi.

              În Bulgaria există o mulțime de artefacte romane, unele foarte bine prezervate chiar...
              În România, din păcate, puține au supraviețuit.
    • +16 (18 voturi)    
      Szabo, consilier Ilfov ajunsa de pe listele PSD (Duminică, 22 noiembrie 2020, 14:12)

      MakeRoGreatAgain [utilizator] i-a raspuns lui cdv

      Ca sa intelegem tot.

      Mare pacat pentru realizarile sportive ale sportivei Szabo.
    • +18 (20 voturi)    
      nu imi vine sa cred (Duminică, 22 noiembrie 2020, 14:13)

      murangura [utilizator] i-a raspuns lui cdv

      cat de mult a decazut szabo.
      o urmaream cu sufletul la gura cand eram tanar.
      acum dau mai departe cand ii vad fata.
    • +5 (5 voturi)    
      Foarte corect! (Duminică, 22 noiembrie 2020, 16:07)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui cdv

      Unii spun ca "vorbim despre CEA MAI BUNA JUCATOARE DE HANDBAL A LUMII"- poate o fi adevarat, dar este secundar. Esentialul este ca jucatoarele au fost platite de cinci luni!
      Asta este inadmisibil!
      Este o diferenta imensa intre a spune "nu fac performanta, ca vreau mai multi bani" si "noi am jucat, dar nu am fost platite din iulie!"
      indiferent ce job avem, cui i-ar conveni abordarea asta "lucreaza tu, ca peste 5-6 luni poate te si platim!"
  • +19 (19 voturi)    
    hmmm? (Duminică, 22 noiembrie 2020, 14:06)

    sentenced [utilizator]

    Cui naiba ii convine sa fie neplatit, chiar si neplatit la timp?
    Plus ca, Neagu are dreptul sa se planga cam de orice la ce valoare are. Ea este pentru handball-ul feminin ce Messi este pentru fotbal. E foarte greu sa contrazici pe cineva cu performantele acestea.
    • +5 (5 voturi)    
      Gabriela Szabo o fostă mare sportivă (Duminică, 22 noiembrie 2020, 18:04)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      dar care bineînțeles că și-a sacrificat anii tinereții făcând sport. Acum plătește lipsa discernămàntului, care se vede și de pe Lună, că s-a înscris în PSD!
  • +15 (15 voturi)    
    Szabo (Duminică, 22 noiembrie 2020, 14:26)

    finutza [utilizator]

    Am admirat-o, o admir și acum pentru performanțele ei, medalii olimpice de aur nu-s de colea, dar la capitolul ăsta, cu neplata unor salarii, d-na Szabo e cam tâmpițică. Mă abțin s-o fac, încă, tâmpită!
  • +6 (10 voturi)    
    Intrarea în PSD nu a fost o întâmplare (Duminică, 22 noiembrie 2020, 14:55)

    rectificare [utilizator]

    Indiferent ce a făcut ca sportivă, ca om g.s. este extrem de mică.
  • +9 (11 voturi)    
    Cristina Neagu (Duminică, 22 noiembrie 2020, 15:25)

    aurelian_g [utilizator]

    Respect Cristina Neagu !! Cat despre Kati Szabo !!...o fi tras ceva pe nas !...Cum dreaqu sa faci performanta cu burta goală !!??
  • -5 (7 voturi)    
    ce scandal !!! (Duminică, 22 noiembrie 2020, 16:05)

    codrean [utilizator]

    Ce de proteste si de injuraturi ! Si pentru ce, oare chiar stiti ?Declaratia Gabrielei Szabo, o mare campioana cu care ne-am mandrit si ne vom mandri mereu,, mi se pare scoasa dintr-un "context", e suspect de scurta si pare anume aleasa- bucatica asta - ca sa starneasca lumea la injuraturi.
    Ia faceti bine sa redati intreaga declaratie a Gabrielei si pe urma mai vorbim !
    PS Evident, nemultumirea Cristinei si a colegelor sale este justificata dar hai sa nu amestecam lucrurile !