​Los Angeles Lakers a învins, joi, cu scorul de 116-98, echipa Miami Heat, în primul meci al finalei NBA, care se dispută la Orlando, informează News.ro.

NBA, logoFoto: nba.com

Pe lângă înfrângere, Miami a pierdut şi doi jucători importanţi, slovenul Goran Dragic şi americanul Bam Adebayo.

Primul, accidentat la piciorul stâng, a rămas la vestiare după pauza mare, iar pivotul a părăsit terenul în sfertul al treilea, după o accidentare la umăr.

Anthony Davis (34 de puncte, nouă recuperări şi cinci pase decisive) şi LeBron James (25 de puncte, 13 recuperări şi nouă pase decisive) au fost cei mai buni jucători ai învingătorilor.

Jimmy Butler, care a jucat şi el cu probleme fizice, a fost cel mai bun de la Miami Heat, cu 23 de puncte.

Meciul al doilea al finalei va avea loc sâmbătă, de la ora 04:00.

Miami Heat are trei titluri în NBA, în timp ce Lakers a câştigat de 16 ori campionatul nord-american de baschet.

Vezi aici un rezumat al partidei dintre LA Lakers și Miami Heat.