Seria victorioasă a celor de la Los Angeles Lakers a fost oprită la numărul de nouă succese de Orlando Magic, scor 119-118, chiar în Staples Center. Surprize au fost înregistrate și în partidele disputate de Boston Celtics (103-116 vs Detroit Pistons) și Houston Rockets (107-117 vs Portland Trail Blazers).

NBA, logoFoto: nba.com

Condusă în sfertul al treilea chiar și cu 87-66, LA Lakers a reușit să revină la un singur punct în spatele adversarilor până la finalul sfertului, a preluat conducerea în ultima parte a meciului, însă nu a reușit să păstreze controlul și a fost învinsă în cele din urmă. Markelle Fultz (Orlando Magic) a fost cel mai bun jucător al confruntării cu 21 de puncte, 11 recuperări și 10 assist-uri, în timp ce LeBron James a avut 19 puncte, 3 recuperări și 19 pase decisive în dreptul său.

Performerii zilei au fost Luka Doncic (Dallas Mavericks) și Russell WestBrook (Houston Rockets), fiecare reușind un "triple-double". Slovenul a avut 25 de puncte, 15 recuperări și 17 pase decisive și a adus victoria echipei sale, scor 127-123, în fața celor de la Sacramento Kings, în timp ce americanul (31 puncte, 11 recuperări și 12 assist-uri) nu a reușit să evite înfrângerea formației sale în fața celor de la Blazers.