​CSM CSU Oradea a cucerit SuperCupa României la baschet masculin, sâmbătă seara, după ce a învins-o pe BC CSU Sibiu cu scorul de 68-64 (8-24, 22-14, 16-16, 22-10), în Arena ''Antonio Alexe'' din Oradea, potrivit Agerpres.

CSM OradeaFoto: csmoradea.ro

Campioana en titre, CSM CSU Oradea, a cucerit trofeul din a treia sa încercare.

Sibienii, deţinătorii Cupei României, au început excelent, terminând primul sfert cu un avantaj consistent, 24-8. Orădenii au redus din ecart, iar la jumătatea confruntării scorul era 30-38. Sfertul al treilea a fost unul echilibrat, dar diferenţa a fost făcută de gazde în ultimul sfert, în care au avut un parţial de 12-0, fiind mai bine de şase minute fără punct marcat de oaspeţi.

Cel mai bun om al orădenilor a fost Giordan Watson cu 16 puncte, 2 recuperări, 1 pasă decisivă. La gazde au mai jucat Aaron Broussard 11 p, 5 rec, 1 pd, Bogdan Nicolescu 9 p, 1 pd, Dragan Zekovic 3 p, 5 pd, Arturas Valeika 4 p, 5 rec, 2 pd, Kristopher Jameil Richard 7 p, 3 rec, 1 pd, Tudor Fometescu, Cătălin Baciu 2 p, Sean Barnette 8 p, 1 rec, Nikola Markovic 8 p, 5 rec, 3 pd.

La CSU Sibiu au evoluat Lucas Tohătan 2 p, 2 rec, 2 pd, Rolland Torok 6 p, 5 rec, 2 pd, Randal Falker 15 p, 7 rec, Jordan Chatman 6 p, 6 rec, 1 pd, Barry Stewart 14 p, 4 rec, 2 pd, Aurelian Gavriloaia 2 p, 1 rec, Christopher Cooper Williams 10 p, 5 rec, 1 pd, Isaiah Philmore 5 p, 4 rec, Jared Jordan 4 p, 5 rec, 6 pd.