Dinamo Bucureşti şi HC Dobrogea Sud Constanţa s-au calificat în finala Ligii Naţionale la handbal masculin. Ambele formaţii au remizat în deplasare, în faţa adversarelor directe, informează Mediafax.

Logo Liga ZimbrilorFoto: frh.ro

Într-un meci jucat la Turda cu Potaissa, Dinamo a fost la conducere în cea mai mare parte a jocului, diferenţa maximă fiind de patru goluri. Ardelenii au reuşit să egaleze în ultimul minut, 30-30, dar rezultatul i-a convenit de minune formaţiei din Ştefan cel Mare. Dinamo a rămas cu un avans de cinci puncte în Grupa B, cu un joc rămas de disputat, astfel că s-a calificat pentru al patrulea an consecutiv în finala campionatului.

Clasament Grupa B:

1. Dinamo București (146-129) 19 puncte

2. Potaissa Turda (160-150) 14

3. Steaua București (130-141) 6

4. CSM Focșani (121-137) 1

Lucrurile au fost oarecum similare în partida CSM Bucureşti vs HC Dobrogea Sud Constanţa, în Grupa A, cu diferenţa că aici echipa gazdă a condus în permanenţă la 3-4 goluri diferenţă. „Delfinii” au strâns scorul pe finalul jocului, iar la terminarea celor 60 de minute au terminat la egalitate, 24-24. Cu şase puncte avans înaintea ultimei etape, Constanţa s-a calificat în premieră în marea finală a Ligii Naţionale.

1. HCDS Constanța (129-114) 17 puncte

2. CSM București (122-125) 11

3. Călărași (132-138) 8

4. SCM Politehnica (128-134) 4