CE Handbal (f): Norvegia spulberă Olanda, scor 29-16, revine în cursa pentru semifinale, însă stă la mâna rezultatelor

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Marţi, 11 decembrie 2018, 23:53 Sport | Teamball


CE Handbal 2018, logo
Foto: fra2018.ehf-euro.com
Naționala Norvegiei a demolat selecționata Olandei, scor 29-16, și a revenit în cursa pentru calificarea în semifinalele Campionatului European de handbal feminin. Chiar dacă au învins la 13 goluri diferență în ambele meciuri din Grupa Principală, norvegiencele plătesc tribut înfrângerilor cu Germania și România din grupa de calificare și depind de rezultatele din ultima etapă pentru a ajunge în penultimul act al competiției din Franța.

Clasament Grupa Principală 2:

1. România 4 meciuri (111-101) 6 puncte
2. Olanda 4 (101-105) 6
3. Norvegia 4 (122-105) 4
4. Germania 4 (111-110) 4
5. Ungaria 4 (108-117) 4
6. Spania 4 (101-116) 0

Cum se poate califica Norvegia în semifinale:

  • Norvegia câștigă în fața Spaniei
  • Ungaria învinge România
  • Germania bate Olanda
În cazul în care aceste rezultate au loc, cinci echipe vor termina la egalitate de puncte și golaverajul va face diferența.

  • Norvegia câștigă în fața Spaniei
  • România/Olanda obține un rezultat de egalitate, cealaltă echipă fiind învinsă de Ungaria/Germania

În acest caz, Norvegia s-ar afla la egalitate de puncte cu încă trei echipe și s-ar clasa pe poziția secundă datorită golaverajului favorabil. Pe prima poziție s-ar clasa România sau Olanda.

  • Dacă România și Olanda obțin cel puțin un rezultat de egalitate (ambele acumulează 7 sau 8 puncte), Norvegia este eliminată, indiferent de rezultatul pe care-l va înregistra împotriva Spaniei (poate aduna cel mult 6 puncte).


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2981 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    nu e adevarat (Miercuri, 12 decembrie 2018, 1:04)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Norvegia va bate la pas spania si la scor asa ca vor avea de departe cel mai bun golaveraj de 6 puncte
    Daca germania bate olanda, atunci norvegia se califica indiferent de ce se intampla cu romania ungaria
    Daca ungaria bate romania iar se califica norvegia indiferent ce se intampla in germania olanda
    Deci au nevoie ca sau germania sau ungaria sa bata in meciurile lor.

    Noi avem nevoie sa facem macar egal cu ungaria si ne calificam indiferent ce se intampla in rest
    Daca pierdem si germania castiga trebuie sa pierde la mai putin de 9 minus (cu cat castiga germania) altfel se califica germania
    Daca pierdem la foarte mare diferenta poate sa se califice si ungaria daca germania bate dar bate la diferenta mica
    Daca pierdem cu ungaria si olanda castiga cu germania, pierdem indiferent de scoruri ca norvegia ne ia la golaveraj
    • +2 (2 voturi)    
      Contează golaverajul echipelor (Miercuri, 12 decembrie 2018, 6:02)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      aflate la egalitate de puncte numai din meciurile directe, între ele.
      • -1 (1 vot)    
        gresit (Miercuri, 12 decembrie 2018, 17:17)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        dupa cum vezi in grupa sunt multe la egalitate si nu conteaza doar intre ele
  • -1 (1 vot)    
    Calcule (Miercuri, 12 decembrie 2018, 1:26)

    AngryDan [utilizator]

    Norvegia trece mai departe si daca Olanda bate pe Germania.

    Din pacate rezultatul acesta ne-a complicat situatia: daca Olanda batea pe Ungaria, eram 90% calificati pentru ca dintre echipele cu 6 puncte am fi avut cel mai bun golaveraj, singurul pericol era Germania dar era greu sa ne depaseasca.

    Acum daca ramanem la 6 puncte si Norvegia invinge Spania si vine si ea la 6 puncte ne spulbera la golaveraj.


    Asa ca... maine victorie sau egal sau mergem acasa.
  • +1 (1 vot)    
    Nu trebuie sa existe cuvantul infrangere (Miercuri, 12 decembrie 2018, 8:08)

    lasa [utilizator]

    Napoleon a izs: În dicţionarul meu, cuvântul “imposibil” nu există.”
    Asa si pentru fetele noastre, infrangerea nu exista,. daca se va intampla, isi fac bagajele , vin acasa si asteapta inca doi ani, dar poate fara Neagu.
    Din tot sufletul, le doresc victorie, una la pas, usoara si care sa incununeze munca si bataliile de pana acum.
    Hai, Romania!
    • -1 (1 vot)    
      La noi: "Nu conteaza ca ati pierdut, felicitari!" (Miercuri, 12 decembrie 2018, 9:09)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      Dupa meciul cu Olanda, toti cei care suntem realisti si am criticat, am fost pusi la zid, injurati, facuti "neromani" sau mai stiu eu cum, doar pentru ca am vazut ca am jucat execrabil si victoria cu Norvegia a fost o intamplare.
      Asta e mentalitatea romanilor...
      • +1 (1 vot)    
        Adevărat! (Miercuri, 12 decembrie 2018, 19:19)

        J.C.Denton [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Comportamentul tău e de român adevărat, leu cu ai tăi, miel cu alții! Favoritele tale, norvegiencele, nu se califică mai departe. Știu, întâmplare... De fapt e concurs de bingo, nu? Nu e competiție sportivă sau alea bune (norvegiencele) "n-are noroc"...
        • -1 (1 vot)    
          Desteptule, ia spune acum? (Miercuri, 12 decembrie 2018, 20:46)

          Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui J.C.Denton

          Norvegia este 100% calificata. Tu stii atata handball ca o broasca chimie. Desi cred ca stie mai multe chimie broasca. Pesedistule!
          • +1 (1 vot)    
            Asistatul tot asistat... (Joi, 13 decembrie 2018, 0:43)

            J.C.Denton [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

            Bravo, un răspuns pe cât de inteligent pe atât de stilat. Noapte bună, somn ușor, deși nu cred c-ai fost treaz vreodată...