România, exclusă de la CM de Rugby

Mihai Macovei, căpitanul "stejarilor", îi atacă pe conducătorii FR Rugby: "Ar fi trebuit să cunoască regulamentul ca pe Tatăl Nostru"

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 16 mai 2018, 8:58 Sport | Teamball


Mihai Macovei
Foto: Facebook
​Rugbistul Mihai Macovei, căpitanul echipei naţionale, acuză lipsa de profesionalism a conducătorilor FR Rugby, care a dus la excluderea primei reprezentative de la Cupa Mondială din 2019.

Naționala României, exclusă de la Campionatul Mondial de Rugby - "Stejarii" plătesc scump pentru folosirea lui Sione Fakaosilea

"Astăzi rugby-ul românesc a pierdut tot! Nu credeam niciodată că o să-mi închei cariera internaţională din faţa televizorului. E o lovitură mare pentru rugby-ul românesc, pentru toti jucătorii României, pentru mulţi dintre noi era ultima Cupă Mondială. Păcat de lipsa de profesionalism a unora care ar fi trebuit să cunoască regulamentul ca şi pe Tatăl Nostru. Multumesc suporterilor pentru tot ce au făcut pentru echipa naţională! Sper ca într-o zi România să ajungă acolo unde îi este locul!", a scris Macovei pe Facebook.

Reprezentativa de rugby a României a fost exclusă de la Cupa Mondială din 2019 şi amendată cu 100.000 de lire sterline, de comisia World Rugby pentru folosirea sportivului din Tonga Sione Faka’osilea în echipa naţională, fără drept de joc.

Faka'osilea a jucat pentru reprezentativa de rugby în şapte din Tonga în competiţia Gold Coast 2012-2013 şi nu mai avea dreptul de a evolua pentru o altă echipă naţională. Jucătorul din Tonga, în vârstă de 31 de ani, a debutat în naţionala României în martide 2017, într-o partidă cu Rusia, şi a evoluat de atunci în şase din opt meciuri din cadrul Rugby World Championship, în 2017 şi 2018, informeaza News.ro.


Citeste mai multe despre   


















2552 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    hmm (Miercuri, 16 mai 2018, 9:02)

    tenere [utilizator]

    multumiri conducerii p$d petrache/ponta, apoi lui cap de guma dumitras. printre putinele lucruri care mergeau cat de cat bine in tara asta

    bine ca ii vedem pe rusi acum in locul nostru, macar pentru asta ar trebui demisa conducerea FRR
    • -1 (7 voturi)    
      Tot Dragnea e de vina ? Ce fumezi ? (Miercuri, 16 mai 2018, 9:06)

      Rainy Jazz [utilizator] i-a raspuns lui tenere

      Intreb pentru o vecina.
      • +6 (8 voturi)    
        logic.... (Miercuri, 16 mai 2018, 9:21)

        viziru [utilizator] i-a raspuns lui Rainy Jazz

        limitatul de petrache sef la rugby ....... tatal lui petrache senator PSD ..... seful PSD dracnea ..... ce dreaqu o fi asa greu pentru unii chiar nu inteleg ......
      • +4 (4 voturi)    
        nici de ironie nu sunteti buni (Miercuri, 16 mai 2018, 10:05)

        tenere [utilizator] i-a raspuns lui Rainy Jazz

        petrache e pus acolo de ponta, un amic de-al lui dragnea

        nu fumam cand va spunem ca sunteti hoti si talhari, poate va vine randul intr-o zi japi telor
  • -2 (8 voturi)    
    Sa fiu iertat Macovei, dar . . . . (Miercuri, 16 mai 2018, 9:31)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . .tu de ce nu i-ai tras de maneca? Iti spun eu! Pentru ca nici tu nu cunosti regulamentul! Esti totusi capitan de echipa nationala si ar trebui sa il cunosti!
    • +4 (4 voturi)    
      pardon, (Miercuri, 16 mai 2018, 11:36)

      paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      meseria lui Macovei e sa isi pregateasca cat mai bine urmatorul meci, fizic si mental.

      Daca prin absurd chestiunile mentionate in articol ar fi responsabilitatea jucatorilor atunci federatiile nu ar mai avea nici un motiv sa existe.

      De ce comentezi doar ca sa te bagi in seama?
      • 0 (0 voturi)    
        Comentez pentru . . . (Miercuri, 16 mai 2018, 17:07)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

        .. . ca am facut sport de performanta mai mult decat Dumneata. Am demnitatea de Maestru al sportului si am reprezentat tara in foarte multe concursuri internationale atat ca sportiv cat si ca antrenor de club si lot national. Trebuia sa cunosc regulamentul sportului meu ca pe Tatal nostru. Asa ca nu ma aflu intreaba si nici nu iti insir gogosi. Flacaul trebuia sa cunoasca regulamentul si sa atraga atentia sefilor lui ca nu este in regula sa fie folosit jucatorul respectiv. Nu i-a anuntat fie pentru ca nu cunostea regulamentul fie ca i-a convenit situatia la momentyul respectiv. Asa ca sa nu se mai planga si nu are decat sa isi roada unghiile de ciuda ca sta acasa!
        • 0 (0 voturi)    
          Nea Vali, matale ai jucat sah.. (Joi, 17 mai 2018, 1:24)

          Andrei966 [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

          Lasa rugby-ul ca nu te pricepi la sporturi de echipa... un jucator, chiar capitan, nu intreaba antrenorul sau federatia daca x sau y au drept de joc.. se prezuma ca da ..ASTA e treaba altora.. eu, Macovei, ma bucur sa am un coleg de echipa bun. In rest, nu e treaba mea, pt. ca nu stiu cum a venit ala.. si nu-l pot intreba de acte... ramane ca mai sus... psd/ponta/petrache = inteligenta crasa.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu . . . . (Sâmbătă, 19 mai 2018, 9:35)

            Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Andrei966

            . . . ai merita un raspuns daca ai impresia ca sahul ar fi un sport minor. Nu, nu am jucat sah dar as fi fost tare fericit daca l-as fi practicat. In lume marii sahisti ii numeri pe degetele de la maini pe când de rugbisti . . . .! Trebuia sa stie. Punct!