Portugalia, noua campioana europeana la futsal: 3-2 cu Spania, dupa prelungiri

Duminică, 11 februarie 2018, 8:56 Sport | Teamball

Portugalia, campioana european la futsal
Portugalia a castigat pentru prima data titlul european la fotbal in sala, sambata, in Slovenia, ca capatul unui meci de infarct cu Spania. Lusitanii s-au impus cu 3-2, dupa prelungiri, golul victoriei fiind inscris in ultimul minut.

Ricardinho a deschis scorul inca din primul minut de joc, insa spaniolii au revenit prin golurile reusite de Tolra (19') si Lin (32'). Bruno Coelho a impins meciul in prelungiri, cu un gol marcat in minutul 39.

Ultimul minut al meciului a fost unul nebun: acelasi Coelho a marcat dintr-o lovitura de pedeapsa, in timp ce portarul spaniolilor a lovit bara cu zece secunde inainte de fluierul final.

Acesta este primul titlu european pentru portughezi, care au debutat la acest turneu contra Romaniei, impunandu-se cu 4-1.

Ricardinho a primit premiul de cel mai bun jucator al turneului din Slovenia.

Nationala Romaniei a parasit Campionatul European de futsal inca din faza grupelor, dupa ce a pierdut dramatic duelul cu Ucraina, scor 2-3.

In meciul pentru locul trei, Rusia a invins echipa Kazahstanului, scor 1-0.

Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.