Romania a pierdut si cea de-a doua partida de la Campionatul European de Polo, echipa pregatita de Istvan Kovacs fiind invinsa, scor 12-10, de Spania. Tricolorii au fost egalii ibericilor in primele doua reprize, dar pana la urma au fost depasiti. Urmatorul meci va fi impotriva Muntenegrului (19 ianuarie, 21:30).

Romania la CE de poloFoto: frpolo.ro

Spania - Romania 12-10

Scorul pe reprize: 4-4, 3-3, 3-2, 2-1

Spania: Aguilar, Garcia, Mallarach, Sziranyi, Molina, Minguell, Gallego, Espanol, Valles, Perrone, Perez, Garcia, Lopez. Antrenor Rafael Aguilar.

Romania: Stoenescu, Radu, Negrean, Diaconu, Iosep, Busila, Chioveanu, Matei, Goanta, Georgescu, Ghiban, Kadar, Dragusin. Antrenor Istvan Kovacs.

Rezultate Grupa B:

Croatia - Romania 10-7

Muntenegru - Germania 13-7

Serbia - Spania 8-5

Marti:

Serbia - Germania 13-12

Romania face parte din Grupa B, alaturi de Croatia, Serbia, Muntenegru, Spania si Germania.

Romania, programul urmatoarelor partide:

Romania - Muntenegru (19 ianuarie, ora 21:30)

Romania - Serbia (21 ianuarie, ora 14:00)

Romania - Germania (23 ianuarie, ora 18:30)

Sferturile de finala sunt programate in data de 25 ianuarie, semifinalele pe 27 ianuarie, iar finalele pentru medalii in ziua de 29 ianuarie.

Turneul final se desfasoara in Olanda (Eindhoven), in perioada 16-29 ianuarie 2012.