Handbal feminin ​

Cupa Mondiala: Germania vs Romania 31-29/ Fara sperante

Miercuri, 21 septembrie 2011, 16:39 Sport | Teamball

Radu Voina
Echipa de handbal feminin a Romaniei a pierdut si a doua partida de la Cupa Mondiala (gazduita de Danemarca, la Aarhus), echipa lui Radu Voina fiind invinsa, scor 31-29, de Germania. In urma acestui rezultat, tricolorele au ratat calificarea in semifinalele competitiei.

Primele minute ale disputei au fost cele in care Romania a dominat, scorul fiind la un moment dat 4-1. Odata cu trecerea timpului, greselile s-au inmultit, iar adversarele au condus cu 14-12 la pauza.

Lucrurile nu s-au schimbat nici in a doua repriza, iar Romania a pierdut al doilea meci de la Cupa Mondiala, scor 31-29.

Romania va juca urmatoarea partida de la Cupa Mondiala impotriva Norvegiei, joi, de la ora 19.00.

Marcatoare:

Romania - Chirila 8 goluri, Ardean-Elisei 6, Amariei 4, Nechita 4, Farcau 3, Manea 1, Fiera 1, Geiger 1, Bradeanu 1.

Germania - Steinbach 6 goluri, Wohlbold 6, Mietzner 5, Richter 4, Langkeit 4, Klein 2, Jurack 1, Althaus 1, Bulau 1, Schulze 1.

Romania, rezultate la Cupa Mondiala:

Romania vs Franta 25-30
Germania vs Romania 31-29.

Romania a castigat ultimele doua editii ale turneului de pregatire (2009 si 2010).

1266 vizualizari

din pacate.. (Miercuri, 21 septembrie 2011, 16:41)

egroeg [anonim]

sportul romanesc,in general,este in cadere libera. Fotbalul s-a dus,tenisul s-a dus,fetele la handbal nu mai sperie pe nimeni,la rugby nu aratam nimic...
    cred ca ar fi mai bine sa-l trimitem pe Piturca la un campionat de barbut...am avea mai multe sanse cu asa un talent.
      Si la poker... (Miercuri, 21 septembrie 2011, 20:23)

Damocles [anonim] i-a raspuns lui egroeg

...suntem tari de tot! Vremuri de criza! Sunt la moda sporturile in care faci bani cu minimum de investitii! :)
      Stop lamentarilor, va rog! (Miercuri, 21 septembrie 2011, 20:42)

kinn [anonim] i-a raspuns lui egroeg

Se pare ca numai la sportul "plansul de mila proprie" suntem inca campionii mondiali.