În ultima partidă a rundei a doua din play-out-ul SuperLigii, Dinamo a remizat dramatic, scor 1-1, în fața celor de la Petrolul Ploiești. Trupa lui Zeljko Kopic rămâne pe loc de retrogradare ridrectă.

Jucator de la Dinamo BucurestiFoto: Inquam Photos / Stefan Constantin

Dinamo – Petrolul 1-1, în play-out-ul SuperLigii - Victorie ratată în minutul 90+13

Cu terenul suspendat pentru publicul larg și doar aproximativ 1.000 de copii în tribunele de pe Arcul de Triumf, Dinamo a scăpat printre degete o victorie vitală în cursa pentru evitarea retrogradării.

Gabriel de Moura a deschis scorul în minutul 39 al partidei, cu un șut din interiorul careului, la o centrare a lui Milanov.

Formația antrenată de Zeljko Kopic a început bine și partea secundă, dar schimbările au echilibrat meciul și i-a adus pe ploieșteni tot mai aproape de poarta lui Golubovic.

Grozav și Diomande au irosit ocazii importante de a egala, iar Petrolul a primit o lovitură de la 11 metri în prelungirile partidei, după o analiză VAR care a durat aproape zece minute.

Gicu Grozav a marcat din penalti în minutul 13 al prelungirilor, salvând un punct important pentru „lupii galbeni”.

Remiza o menține pe Dinamo pe locul 9 din play-out cu 16 puncte, în timp ce Petrolul rămâne pe 5, cu 22 de puncte.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Dinamo și Petrolul Ploiești.