FCSB a profitat din plin de pașii greșiți făcuți de Rapid și CFR Cluj. După 2-1 cu Sepsi, roș-albaștrii s-au distanțat la șapte puncte de locul secund, după prima etapă din play-off-ul SuperLigii.

Suporteri ai FCSB-uluiFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

FCSB – Sepsi Sfântu Gheorghe 2-1, în prima etapă din play-off

În partida de pe Arena Națională, FCSB a deschis scorul după 11 minute prin golgheterul Florinel Coman, care a șutat din interiorul careului, după o fază lucrată de Darius Olaru.

Sepsi a egalat în minutul 25, când Gabriel Debeljuh a transformat cu o scăriță elegantă penaltiul obținut tot de el.

Minutul 40 a adus desprinderea elevilor lui Charalambous, Alexandru Băluță reușind un șut superb de la marginea careului.

Partea secundă a oferit aceeași dominare a roș-albaștrilor, în timp ce covăsnenii nu au părut capabili să pună în pericol poarta lui Târnovanu.

Rezultatul o duce pe FCSB la o diferență de șapte puncte față de locul secund ocupat de Universitatea Craiova, în timp ce Sepsi rămâne ultima în play-off.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre FCSB și Sepsi.

6. Sepsi Sf. Gheorghe – 22 p *

* Echipele care au beneficiat de rotunjire la înjumătățirea punctelor.

Principalele momente ale partidei:

Min 90+4: Fluier final. FCSB se impune în fața celor de la Sepsi.

Min 90: De la margine s-au arătat patru minute de prelungiri.

Min 83: Șutul lui Păun de la marginea careului trece puțin pe lângă poarta celor de la FCSB.

Min 80: Oaspeții prind curaj pe final de meci și încep să se apropie de poarta lui Târnovanu.

Min 65: Florinel Coman trimite mingea în poartă după centrarea lui Crețu, dar golul este anulat pentru ofsaid.

Min 60: După intrările lui Crețu, Alhassan și Luis Phelipe, FCSB controlează și partea secundă, în timp ce Sepsi încearcă să surprindă pe contraatac.

Min 46: A început partea a doua a jocului.

Min 45+2: Fluier final al primei reprize pe Arena Națională.

Min 45: Cel puțin unminut de prelungiri pentru prima repriză.

Min 40: GOOOL FCSB. Alexandru Băluță o duce pe FCSB din nou în avantaj, cu un șut perfect de la marginea careului.

Min 32: Debeljuh trece pe lângă dublă, la o nouă fază în care apărarea gazdelor a fost nesigură.

Min 25: GOOOL Sepsi. Gabriel Debeljuh aduce egalarea de la punctul cu var, cu o scăriță elegantă.

Min 23: Arbitrul acordă penalti pentru Sepsi, la o intervenție a lui Coman asupra lui Debeljuh, după o eroare a lui Dawa în apărarea bucureștenilor.

Min 11: GOOOL FCSB. Florinel Coman deschide scorul cu un șut la colțul scurt, după o pivotare, în urma unei pase a lui Darius Olaru.

Min 1: A început partida de pe Arena Națională.

Echipele de start:

FCSB: 32. Târnovanu – 23. Ov. Popescu, 30. Ngezana, 5. Dawa, 33. Radunovic – 16. Lixandru, 8. Șut, 27. Olaru – 25. Băluță, 10. Oct. Popescu, 7. Coman. Antrenor: Elias Charalambous.

Sepsi: 1. Moldovan – 17. Oroian, 82. Ninaj, 4. Kecskes, 13. Ciobotariu – 6. Păun – 27. Popșa, 59. Kallaku, 7. Varga, 20. Dumitrescu – 96. Debeljuh. Antrenor: Bernd Strock.