Încurajată frenetic de zecile de mii de suporteri, Rapid a tranșat categoric duelul cu FCSB, scor 4-0 în ultima etapă a sezonului regular, iar diferența de puncte după înjumătățire scade la doar patru puncte.

Albion RrahmaniFoto: Razvan Pasarica / Sport News / Profimedia

Rapid – FCSB 4-0, în SuperLigă – Patru puncte între lider și giuleșteni în play-off

Duelul mult așteptat dintre Rapid și FCSB a fost decis la nivelul tactic de Cristiano Bergodi, care a predat o lecție de fotbal.

Giuleștenii le-au lăsat posesia roș-albaștrilor, preferând să contraatace de câte ori au avut ocazia.

Paul Iacob a deschis scorul în minutul 33, cu o lovitură de cap în urma centrării din lovitură liberă a lui Papeau. Fundașul are trei goluri în ultimele trei partide în poarta celor de la FCSB.

Imediat după pauză, Rapid și-a dublat avantajul prin golgheterul Albion Rrahmani, care a finalizat din fața porții centrarea lui Krasniqi.

În minutul 74 s-au inversat rolurile, iar Ermal Krasniqi a înscris și el cu un șut la colțul scurt, după lansarea lui Rrahmani.

Albion Rrahmani a ieșit din nou la rampă în minutul 82, când servit ideal de Funsho a înscris cu un șut plasat de la marginea careului.

Rezultatul o readuce pe Rapid pe poziția secundă a clasamentului cu 55 de puncte, nouă mai puțin decât FCSB înainte de înjumătățire.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Rapid și FCSB.

Principalele momente ale partidei:

Min 90+3: Fluier final. Rapid se impune categoric și relansează lupta la titlu.

Min 90: De la margine s-au arătat 3 minute de prelungiri.

Min 82: GOOOL Rapid. Albion Rrahmani reușește dubla cu un șut plasat de la marginea careului, din pasa nou intratului Funsho.

Min 74: GOOOL Rapid. Lansat excelent în adâncime de Rrahmani pe contraatac, Ermal Krasniqi duce scorul la 3-0 cu un șut la colțul scurt care l-a surprins pe Târnovanu.

Min 72: Prima schimbare făcută și de Cristiano Bergodi. Damjan Djokovic intră în locul lui Hromada. La FCSB, Baba Alhassan îl înlocuiește pe Șut.

Min 63: Trei schimbări pentru FCSB. Octavian Popescu, Lixandru și Băluță părăsesc terenul, iar în locul lor intră Pandele, Miculescu și Luis Phelipe.

Min 61: Încă o șansă pentru Rapid, dar șutul lui Krasniqi este respins în corner de Târnovanu.

Min 58: Ocazie mare pentru Rapid. Acțiune purată de Rrahmani care îi pasează lui Hasani, dar șutul kosovarului la colțul lung trece puțin alături.

Min 53: GOOOL Rapid. Albion Rrahmani dublează avantajul giuleștenilor după o centrare din dreapta trimisă de Krasniqi.

Min 49: Gol anulat pentru FCSB. Băluță înscrie după o pasă a lui Coman, dar atacantul se afla într-o poziție clară de ofsaid.

Min 46: S-a reluat partida, fără schimbări în cele două formații.

Min 45+5: Arbitrul pune capăt primei reprize. Avantaj minim la pauză pentru gazde.

Min 45: De la margine s-au arătat cel puțin 4 minute de prelungiri.

Min 44: După o lovitură liberă executată de Coman, Radunovic cade în careu la un duel cu Braun, Hațegan arată punctul de la 11 metri, dar se ridicase fanionul pentru ofsaid.

Min 35: Florinel Coman șutează de la distanță, puțin pe lângă poarta lui Aioani.

Min 33: GOOOL Rapid. Jayson Papeau a executat excelent o lovitură liberă din partea dreaptă, iar Paul Iacob se înalță dintre fundașii adverși și îl învinge pe Târnovanu cu o lovitură de cap. Este al treilea gol reușit de rapidist în ultimele trei partide cu FCSB.

Min 30: După vizionarea reluărilor VAR, Ovidiu Hațegan își menține decizia din teren și lasă jocul să continue.

Min 27: Fază de atac a rapidiștilor, Rrahmani pătrunde în careu și cade după un duel cu Dawa. Spiritele se încing, iar Hațegan este chemat la VAR.

Min 25: Lovitura de cap a lui Florinel Coman, după centrarea lui Șut, trece departe de poarta Rapidului.

Min 15: Replica roș-albaștrilor vine prin Darius Olaru, al cărui șut este reținut de Aioani.

Min 13: Șutul lui Ermal Krasniqi de la marginea careului este deviat puțin pe lângă poarta lui Târnovanu.

Min 12: Adrian Șut cade în careul Rapidului după un duel cu Hromada, iar Hațegan îi arată galben pentru simulare.

Min 5: Fumigenele aprinse în peluze au încețoșat atmosfera pe teren.

Min 1: A început partida de pe Arena Națională, cu 48.000 de spectatori în tribune.

Echipele de start:

Rapid: 16. Aioani – 47. Braun, 22. Săpunaru (c), 6. Iacob, 3. Bpdescu – 26. Oaidă, 14. Hromada – 77. Krasniqi, 8. Hasani, 96. Papeau – 9. Rrahmani. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Rezerve: 90. Drăghia, 7. Funsho, 11. Burmaz, 15. Cristea, 19. Onea, 21. Grigore, 23. Albu, 24. Borza, 27. Petrila, 80. Cîrjan, 88. Djokovic, 91. El Sawy.

FCSB: 32. Târnovanu – 2. Crețu, 23. Ov. Popescu, 5. Dawa, 33. Radunovic – 27. Olaru (c), 8. Șut, 16. Lixandru – 10. Oct. Popescu, 25. Băluță, 7. Coman. Antrenor: Elias Charalambous.

Rezerve: 99. Vlad, 3. Panțîru, 11. Miculescu, 18. Pandele, 19. Phelipe, 20. Antwi, 21. Chiricheș, 22. Toma, 26. Laszlo, 29. Manolache, 42. Alhassan, 98. Popa.

Partida se dispută cu casa închisă pe Arena Națională și îl are la centru pe arbitrul Ovidiu Hațegan, ajutat la cele două tușe de Mircea Grigoriu și Sebastian Gheorghe. În camera VAR se va afla Sebastian Colțescu.