FCSB a mai făcut un pas mare spre titlul de campioană, după victoria în stil mare în fața Universității Craiova, scor 3-0, în runda cu numărul 23 a SuperLigii. Oltenii rămân la 16 puncte de lider.

Jucătorii echipei FCSBFoto: Georgi Paleykov/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Universitatea Craiova – FCSB 0-3, în SuperLigă – Oltenii, la 16 puncte de lider

FCSB a ajuns la cea de-a patra victorie consecutivă, după demonstrația de forță din Bănie.

După o mare ocazie ratată de Universitatea Craiova prin Alexandru Mitriță, FCSB a beneficiat de o lovitură de la 11 metri în prelungirile primei reprize, cu ajutorul arbitrajului VAR.

Căpitanul Darius Olaru a marcat din penalti, iar oaspeții au intrat la cabine în avantaj.

Partea secundă a debutat cu un nou gol, reușit de Florinel Coman în minutul 50, după un contraatac purtat excelent de Băluță.

Cu Markovic și Koljik trimiși în atac de antrenorul Ivaylo Petev, oltenii au forțat poarta lui Târnovanu, dar egoimul și imprecizia la finalizare le-a blocat drumul.

Pe final, nou intratul David Miculescu a înscris superb din afara careului, iar Universitatea Craiova ajunge la cinci partide fără victorie în SuperLigă.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Universitatea Craiova și FCSB.

Universitatea Craiova – FCSB 0-3

CFR Cluj – FC Voluntari / 29 ianuarie, ora 20:00.

Principalele momente ale partidei:

Min 90+4: Fluier final. Victorie categorică pentru FCSB pe terenul Universității Craiova.

Min 83: GOOOL FCSB. Abia intrat pe teren, David Miculescu înscrie cu un șut superb de la 18 metri, fără speranțe pentru Popescu.

Min 64: Mitriță pătrunde foarte bine, dar șutează în brațele portarului celor de la FCSB.

Min 50: GOOOL FCSB. Contraatac excelent al roș-albaștrilor, mingea este trimisă de Băluță la Florinel Coman care îl evită pe Popescu și șutează în plasă.

Min 46: A început repriza secundă din Bănie.

Min 45+10: Finalul primei părți.

Min 45+8: GOOOL FCSB. Darius Olaru transormă cu siguranță lovitura de la 11 metri, cu un șut plasat la semi-înălțime.

Min 45+7: FCSB primește penalti cu ajutorul arbitrajului VAR, după un henț în careu comis de Zajkov.

Min 36: Fostul jucător al oltenilor, Alexandru Băluță, pătrunde excelent și șutează la colțul lung, dar nu nimerește ținta.

Min 32: Șutul lui Darius Olaru de la marginea careului trece puțin pe lângă poarta lui Popescu.

Min 25: Ocazie uriașă pentru Universitatea Craiova. Pasa lui Bancu îl găsește pe Mitriță singur cu Târnovanu, dar portarul celor de la FCSB intervine excelent.

Min 14: Mitriță execută o lovitură liberă în zid, mingea îi revine dar o șutează peste poarta lui Târnovanu.

Min 7: Partida a fost întreruptă pentru intervenția ambulanței, care i-a acordat asistență medicală unui spectator.

Min 1: A început partida de pe stadionul Ion Oblemenco.

Echipele de start:

Universitatea Craiova: 21. Popescu – 3. Maldonado, 26. Zajkov, 15. Badelj – 18. Soiri, 4. Crețu, 28. Mitriță, 23. Căpăînă, 11. Bancu – 22. Cîmpanu, 10. Baiaram. Antrenor: Ivaylo Petev

FCSB: 32. Târnovanu – 28. Pantea, 30. Ngezana, 5. Dawa, 33. Radunovic – 27. Olaru, 8. Șut, 16. Lixandru – 25. Băluță, 19. Luis Phelipe, 7. Coman. Antrenor: Elias Charalambous

Partida de pe stadionul Ion Oblemenco îl are la centru pe arbitrul Marcel Bîrsan.