Rapid a rămas fără victorie după trei partide în cantonamentul din Antalya, după ce vineri a pierdut și partida cu belgienii de la Westerlo, scor 3-2. FC Hermannstadt a reușit singura victorie românească a zilei.

Cristiano BergodiFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Încă o înfrângere pentru Rapid – Giuleștenii, fără victorie în cantonamentul din Turcia

Seria ultimelor șapte meciuri fără victorie din 2023 s-a prelungit și în stagiul de pregătire din Antalya pentru formația lui Cristiano Bergodi.

După 3-3 cu Sakaryaspor și 1-2 cu Sabah Baku, giuleștenii au pierdut și ultima partidă amicală în fața belgienilor de la Westerlo, scor 2-3.

Condusă la pauză, Rapid a egalat în repriza secundă prin Ermal Krasniqi, dar Westerlo s-a distanțat la două goluri în final.

În minutele de prelungiri, tânărul Robert Bădescu a redus din diferență, fără să evite înfrângerea.

Rapidiștii vor reveni sâmbătă în țară, iar vinerea viitoare vor întâlni pe teren propriu U Craiova 1948.

Singura victorie a unei echipe românești de vineri a fost reușită de FC Hermannstat, scor 3-0 cu azerii de la Sumqayit.

Formația lui Marius Măldărășanu a deschis scorul prin Florin Bejan, iar Fonseca și Mihart au punctat pentru un succes categoric.