Petrolul Ploiești și Rapid București au încheiat la egalitate derby-ul etapei cu numărul 20 din SuperLiga României, scor 0-0, la capătul unui meci în care gazdele au jucat aproape tot meciul în superioritate numerică.

Cristiano BergodiFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Petrolul a jucat aproape tot meciul în superioritate numerică după eliminarea lui Andrei Borza

Meciul dintre Petrolul și Rapid a început cu eliminare directă a lui Andrei Borza.

Fundașul Rapidului a primit cartonașul roșu după un fault tare la Diomande, după doar 6 minute.

Prahovenii au controlat prima repriză și au irosit mari șanse de a deschide scorul, însă Horațiu Moldovan a avut câteva intervenții extraordinare.

În prelungirile primei reprize, giuleștenii au trecut și ei pe lângă deschiderea scorului, dar Braun a șutat în bară.

În a doua parte a jocului, Petrolul a continuat să atace și să încerce să spargă gheața, însă Horațiu Moldovan a intervenit din nou decisiv în câteva momente.

Spre final, echilibrul numeric a fost restabilit, după ce Paul Papp a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.