FCSB nu a reușit să profite de înfrângerea celor de la CFR Cluj și a pierdut surprinzător partida cu Oțelul Galați, scor 2-0 pentru elevii lui Dorinel Munteanu, în etapa a 18-a a SuperLigii.

Dorinel MunteanuFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

FCSB – Oțelul Galați 0-2, în SuperLigă – Lecție de fotbal predată de Dorinel Munteanu

Victoria celor de la Universitatea Craiova împotriva lui CFR Cluj și remiza Rapidului ofereau șansa perfectă pentru FCSB de a se detașa la opt puncte de poziția secundă, după etapa a 18-a a SuperLigii.

Planul a fost însă stricat de Dorinel Munteanu, iar Oțelul a deschis scorul după doar șapte minute pe Arena Națională, în urma unei mari greșeli în defensiva roș-albastră.

Lixandru a pasat greșit către Ovidiu Popescu, Teles a interceptat și l-a învins pe Târnovanu, golul fiind validat de VAR după ce s-a cerut fault în atac.

Compagno și Miculescu au ratat mari ocazii, dar oaspeții au intrat în avantaj la cabine. Partea secundă a adus tot FCSB în atac, iar Oțelul s-a limitat la contraatacuri de câte ori a avut ocazia.

Un astfel de moment a adus mingea în minutul 64 la italianul Juri Cisotti, care a majorat diferența cu un șut din unghi la colțul lung.

În prelungiri, Florinel Coman a căutat cu insistență cel de-al doilea cartonaș galben, pe care l-a primit și a fost eliminat.

Cu cele trei puncte câștigate la București, Oțelul Galați urcă pe locul nouă al clasamentului, cu 23 de puncte.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre FCSB și Oțelul Galați.