Farul Constanța a urcat provizoriu pe loc de play-off, după remiza înregistrată pe teren propriu în compania ultimei clasate, FC Botoșani, scor 1-1, în etapa a 15-a a SuperLigii.

Gica HagiFoto: Inquam Photos / Stefan Constantin

Farul – FC Botoșani 1-1 – Campioana, egalată în ultimul minut

Farul Constanța a ajuns la a patra partidă la rând fără victorie, după remiza cu FC Botoșani.

După o primă repriză controlată de gazde, dar fără gol marcat, moldovenii au ieșit mult mai motivați de la cabine.

Totuși, elevii lui Gică Hagi au reușit să deschidă scorul în minutul 61 prin Andrei Artean, cu o lovitură de cap după centrarea lui Budescu din corner.

Oaspeții au insistat și mai întâi șutul lui Florescu a lovit transversala, iar la faza următoare, căpitanul Victor Dican a reușit egalarea, cu o deviere în urma unei lovituri de colț.

Farul acumulează 21 de punct și urcă pe poziția a șasea a clasamentului, în timp ce Botoșani rămâne ultima, cu 7 puncte.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Farul și FC Botoșani.