Universitatea Craiova a înregistrat cea de-a treia victorie din acest sezon, după ce s-a impus în deplasarea de la Poli Iași, scor 4-1, gazdele evoluând o jumătate de oră în inferioritate numerică.

Jucătorii echipei Universitatea CraiovaFoto: Razvan Pasarica / Sport News / Profimedia

Poli Iași – Universitatea Craiova 1-4, în etapa a cincea a SuperLigii

Într-un echipament inedit, portocaliu-negru, Universitatea Craiova a avut din nou în Alexandru Mitriță un jucător exponențial.

Dar în ciuda atacurilor jucătorilor lui Laurențiu Reghecampf, Poli Iași a deschis scorul înainte de pauză prin Alin Roman în minutul 44, după o lovitură liberă deviată de zid.

Același Roman a devenit eroul negativ al partidei, după ce a primit cel de-al doilea cartonaș galben și a fost eliminat în minutul 59.

Doar șase minute mai târziu, Jovan Markovic reușea egalarea cu o lovitură de cap din centrarea lui Vlădoiu.

În minutul 78, oltenii au trecut în avantaj, după ce Andrei Ivan a finalizat la colțul lung o lansare în adâncime.

În minutul 90, Alexandru Mitriță și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, la primul gol de la revenire, iar Ante Roguljic a stabilit scorul final, în cel de-al patrulea minut de prelungiri.

După această victorie, Universitatea Craiova acumulează 11 și puncte și urcă pe poziția secundă a clasamentului, în timp ce Poli Iași rămâne pe locul 14, cu doar trei puncte.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Poli Iași și Universitatea Craiova.