Universitatea Craiova a făcut un pas greșit în etapa a doua din SuperLiga României și a remizat cu Oțelul Galați, scor 0-0.

Eugen NeagoeFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Oțelul a ținut-o în șah pe Craiova

După succesul obținut în runda inaugurală cu Dinamo (2-0), Universitatea Craiova a fost ținută în șah de Oțelul Galați.

Formația antrenată de Eugen Neagoe nu a găsit drumul spre gol și a remizat cu echipa pregătită de Dorinel Munteanu.

Prima mare ocazie de gol le-a aparținut oltenilor. Andrei Ivan și-a încercat norocul cu un șut din întoarcere, dar execuția sa a nimerit bara.

Pană la pauză, portarul gălățenilor a mai avut o dublă intervenției, la ocaziile lui Căpățînă și Ivan. Același Căpățînă putea deschide scorul înaintea finalului primei reprize, dar reluarea sa cu capul a lovit bara, iar Mitriță l-a imitat din lovitură liberă și a scuturat transversala porțiiji Stoian.

Oltenii au continuat să controleze partida și în repriza secundă, dar oaspeții au fost aproape de a da lovitura din nimic.

Căpățînă a deviat periculos o minge către propria poartă, mingea l-a depășit pe portar, însă Nicușor Bancu a fost în locul potrivit și a evitat un dezastru pentru gazde.

Scor final 0-0, iar ambele formații rămân neînvinse în actualul sezon.

Aici poți vedea rezumatul partidei dintre Universitatea Craiova și Oțelul Galați