Dinamo București a debutat în noul sezon al SuperLigii cu o înfrângere pe teren propriu, 2-0 pentru Universitatea Craiova, în ciuda unui joc curajos arătat de echipa antrenată de Ovidiu Burcă.

Jucator de la Dinamo BucurestiFoto: Inquam Photos / Stefan Constantin

Dinamo – Universitatea Craiova 0-2, în prima etapă a SuperLigii

După un an în liga secundă, Dinamo a revenit în SuperLigă, încurajată de un întreg stadion alb-roșu pe Arcul de Triumf.

La debutul lui Ovidiu Burcă în prima divizie, „câinii” au fost curajoși și cu puțin mai mult noroc puteau rămâne cu un punct.

Eugen Neagoe a început cu noul transfer Alexandru Mitriță titular, dar și cu Atanas Trică, nepotul regretatului Ilie Balaci.

După o primă repriză fără goluri, Craiova l-a pierdut pe Elvir Koljic, care s-a accidentat la încălzire înainte de a intra pe teren.

Universitatea a deschis scorul prin Andrei Ivan din lovitură de la 11 metri în minutul 54, după un fault al portarului Golubovic asupra lui Mitriță.

Peste doar patru minute, Dinamo a primit și ea penalti, după o intervenție neregulamentară a lui Crețu asupra lui Bena.

Execuția lui Ahmed Bani de la punctul cu var a fost însă respinsă de portarul Laurențiu Popescu.

După mai multe ocazii ratate de ambele formații, oltenii s-au desprins după reușita lui Jovan Markovic, din minutele de prelungiri.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Dinamo și Universitatea Craiova.