Rapid a realizat câteva mutări spectaculoase în această vară, iar giuleștenii au rezultate bune și în partidele amicale. În duelul cu FK Raca, elevii lui Mutu au câștigat cu scorul de 5-0.

Adrian MutuFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Giuleștenii lui Adrian Mutu, festival ofensiv cu FK Raca

Rapid a disputat luni al treilea meci amical din cantonamentul din Slovacia, iar formația antrenată de Adrian Mutu a făcut o partidă solidă.

Giuleștenii au întâlnit FK Raca, echipă din liga a treia a Slovaciei, iar aceștia au marcat de 5 ori în poarta adversarei.

Xian Emmers a deschis scorul pentru Rapid în minutul 4, iar Funsho Bamgboye a majorat avantajul în minutul 43.

În partea a doua, Rapidul a mai punctat de trei ori, prin Mattias Kait, minutul 73, Paul Iacob, minutul 77, și Marko Dugandzic, minutul 88.

În primele două amicale disputate în cantonamentul din Slovacia, Rapid a remizat cu Dunajska Streda, scor 1-1, iar în al doilea joc de verificare a învins-o pe Gyor cu 1-0.