Farul Constanța a reușit poate cel mai spectaculos meci din acest sezon, reușind să învingă Rapidul cu scorul de 7-2, după ce giuleștenii au fost ca și inexistenți pe teren, în etapa a șaptea a play-off-ului SuperLigii.

Jucatorii celor de la Farul ConstantaFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Farul Constanța – Rapid 7-2, în etapa a șaptea a play-off-ului SuperLigii

Partida de la Ovidiu a început fulminant, cu un penalti obținut de Mazilu după 30 de secunde. Denis Alibec a transformat lovitura de la 11 metri în minutul 3 și de atunci a început spectacolul.

În minutul 23, Tudor Băluță a făcut 2-0, cu un șut suprinzător din afara careului. Cinci minute mai târziu, Băluță a reușit dubla, după o respingere a portarului Moldovan în urma unui corner.

S-a intrat cu 4-0 la pauză, Alibec reușind și el dubla în minutul 45, după o eroare a lui Cristi Săpunaru.

Rapid a început mai bine repriza secundă și a redus din diferență în minutul 58 prin Săpunaru, în urma unui corner.

Peste doar trei minute, Denis Alibec a reușit hat-trick-ul, cu un voleu spectaculos. Apoi a ieșit la rampă Louis Munteanu, care în doar trei minute a reușit și el dubla (74 și 77).

În final, Marko Dugandzic a închis tabela dintr-o lovitură de la 11 metri și a ajuns la 20 de goluri marcate în acest sezon.

După această partidă, Farul Constanța își mărește avansul în fruntea clasamentului, în timp ce Rapid rămâne pe poziția a cincea, fără prea multe șanse la cupele europene.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Farul Constanța și Rapid București.

Desfășurarea partidei:

Min 90+3: Fluier final. Farul face încă un pas spre titlul de campioană, după un meci absolut spectaculos.

Min 86: GOOOL Rapid. Marko Dugandzic transformă și ajunge la 20 de goluri marcate în acest sezon.

Min 85: Penalti pentru Rapid, după hențul în careu al lui Boli.

Min 79: Adrian Mutu întărește defensiva. Paul Iacob intră în locul lui Alexandru Albu.

Min 77: GOOOL Farul. Louis Munteanu reușește dubla, cu o reluare din careu, după centrarea lui Sîrbu.

Min 74: GOOOL Farul. Louis Munteanu marchează și el cu un șut puternic din unghi.

Min 68: Triplă schimbare pentru Farul. Părăsesc terenul Alibec, Borza și Mazilu, iar în locul lor intră Sali, Sîrbu și Mateus.

Min 61: GOOOL Farul. Denis Alibec reușește hat-trick-ul, după o lansare excelentă în adâncime și un șut din voleu.

Min 58: GOOOL Rapid. Săpunaru marchează după un corner, profitând de ieșirea greșită a portarului Aioani.

Min 56: Schimbare și la Farul, Boli intră în locul căpitanului Ionuț Larie.

Min 46: S-a reluat partida cu o schimbare în echipa Rapidului, Ștefan Pănoiu l-a înlocuit pe Antonio Sefer.

Min 45+2: Pauză, după o primă repriză incredibilă.

Min 45: GOOOL Farul. Greșeală mare a lui Săpunaru de care profită Denis Alibec, care reușește dubla înainte de pauză.

Min 29: Adrian Mutu face prima schimbare. Emmers intră în locul lui Alexandru Ioniță.

Min 28: GOOOL Farul. Corner executat de Grameni, Moldovan respinge, iar Tudor Băluță reia în plasă și reușește dubla.

Min 27: Șutul lui Alibec din afara careului lovește bara transversală.

Min 23: GOOOL Farul. Șutul perfect de la 20 de metri al lui Tudor Băluță îl surprinde pe Horațiu Moldovan.

Min 20: Șutul din unghi al lui Denis Alibec trece puțin pe lângă poarta lui Moldovan.

Min 10: Ocazie mare pentru Rapid. Centrarea lui Onea din partea stângă este reluată alături, din câțiva metri, de Albu.

Min 9: Șutul din unghi al lui Ioniță, după pasa lui Bamgboye, este blocat de defensiva constănțenilor.

Min 3: GOOOL Farul. Denis Alibec transformă penaltiul cu un șut puternic pe centrul porții.

Min 1: Contraatac al Farului, Mazilu îl driblează pe portarul Moldovan și se prăbușește, iar arbitrul dictează lovitură de la 11 metri.

Arbitrul Cătălin Popa fluieră începutul partidei de la Ovidiu.

Echipele de start:

Farul Constanța: 12. Aioani – 25. Kiki, 17. Larie (c), 18. Artean, 27. Borza – 6. Băluță, 16. Nedelcu, 24. Grameni – 7. Alibec, 9. Munteanu, 26. Mazilu. Manager tehnic: Gheorghe Hagi

Rezerve: 1. Buzbuchi – 4. Doukoure, 5. Boli, 8. Casap, 10. Morar, 11. Mateus, 21. Sîrbu, 77. Sali, 98. Popescu

Rapid București: 31. Moldovan – 19. Onea, 22. Săpunaru (c), 21. Grigore, 13. Morais – 14. Kait, 23. Albu, 7. Sefer – 10. Ioniță. 45. Dugandzic, 70. Bamgboye. Antrenor: Adrian Mutu

Rezerve: 90. Drăghia – 3. Ștefan, 6. Iacob, 9. Costache, 17. Pănoiu, 25. Emmers, 35. Ongenda, 42. Lukassen, 96. Papeau

Partida de la Ovidiu este arbitrată la centru de Cătălin Popa.