FCSB a ratat șansa de a trece pe poziția secundă, după eșecul din Giulești, 1-0 în confruntarea cu Rapid. Giuleștenii reușesc prima victorie după șase partide, iar postul lui Adrian Mutu pare că nu mai este în pericol.

Jucătorii echipei RapidFoto: Razvan Pasarica / Sport News / Profimedia

Rapid București – FCSB 1-0, în etapa a cincea din play-off-ul SuperLigii

După o săptămână în care suporterii au pus presiune pe echipă și au cerut demisia antrenorului Adrian Mutu, Rapid a arătat o altă atitudine în partida cu FCSB.

Giuleștenii au început curajos și au blocat acțiunile roș-albaștrilor prin intervenții dure, la limita regulamentului.

În minutul 21, un atac dezvoltat excelent în partea stângă de Funsho Bamgboye este finalizat cu gol de Alexandru Albu.

La pauză, FCSB a făcut trei schimbări, iar dominarea rapidistă din prima repriză nu a mai existat.

Disputată într-un singur sens, repriza secundă a arătat un asediu la poarta rapidistă, echipa antrenată de Elias Charalambous ratând mai multe ocazii de a egala.

Rapid încheie seria negativă și liniștește spiritele în Giulești, în timp ce FCSB rămâne pe poziția a treia a clasamentului, la cinci puncte de liderul Farul Constanța.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Rapid București și FCSB.

Principalele faze:

Min 90+6: Final de partidă. Rapid învinge FCSB.

Min 90+2: Sefer îi lasă locul lui Ștefan Pănoiu.

Min 90: Se arată 5 minute de prelungiri.

Min 89: Șutul lui Omrani din poziție excelentă este respins în corner de Moldovan.

Min 85: Miculescu intră în locul lui Șut. Radunovic vede galben pentru proteste.

Min 76: Schimbare la Rapid, Junior Morais părăsește terenul cu probleme musculare, iar în locul său intră Florin Ștefan.

Min 67: Ocazie mare pentru FCSB. Șutul lui Cordea din șapte metri este scos incredibil de Moldovan.

Min 65: Schimbare la Rapid. Ioniță îi lasă locul lui Emmers.

Min 63: Șutul lui Radunovic de la marginea careului este reținut de Moldovan.

Min 49: Ocazie mare pentru FCSB. Octavian Popescu primește o pasă în adâncime, dar finalizarea cu exteriorul trece pe lângă poarta rapidistă.

Min 46: S-a reluat partida. Trei schimbări în echipa FCSB. Compagno, Edjouma și Dawa au rămas la cabine, iar în locul lor au intrat Omrani, Cordea și Cristea.

Min 45+3: Fluier final al primei reprize.

Min 44: Încă un avertisment, de data aceasta pentru Alexandru Ioniță.

Min 28: Galben și pentru Dragoș Grigore, după o intervenție asupra lui Florinel Coman.

Min 21: GOOOL Rapid. Fază bună reușită de rapidiști, iar centrarea lui Bamgboye din stânga este reluată în plasă de Alexandru Albu.

Min 18: Cartonaș galben și pentru Dawa, după o intrare întârziată asupra lui Ioniță.

Min 12: Ocazie mare pentru FCSB. Centrarea din partea stângă a lui Darius Olaru este reluată cu capul de Compagno, din poziție excelentă, în brațele lui Moldovan.

Min 4: După un început entuziast al Rapidului, Răzvan Onea vede cartonașul galben pentru o intervenție prin alunecare la Florinel Coman.Jucătorii de la FCSB au solicitat cartonaș roșu.

Min 1: Start de partidă pe Superbet Arena din Giulești, cu câteva minute de întârziere din cauza fumigenelor din peluza rapidistă.

Echipele de start:

Rapid: 31. Moldovan – 19. Onea, 22. Săpunaru (c), 21. Grigore, 13. Morais – 14. Kait, 23. Albu, 7. Sefer – 10. Ioniță, 70. Bamgboye, 45. Dugandzic. Antrenor: Adrian Mutu

Rezerve: 90. Drăghia – 3. Ștefan, 4. Crepulja, 6. Iacob, 17. Pănoiu, 25. Emmers, 35. Ongenda, 42. Lukassen, 96. Papeau

FCSB: 32. Târnovanu – 22. Sorescu, 5. Dawa, 16. Tamm, 33. Radunovic – 18. Edjouma, 8. Șut, 27. Olaru (c) – 10. Popescu, 96. Compagno, 7. Coman. Antrenor: Elias Charalambous

Rezerve: 99. Vlad – 11. Miculescu, 17. Cristea, 19. Omrani, 23. Popescu, 24. Nikolov, 28. Pantea, 80. Radaslavescu, 98. Cordea

Partida este condusă la centru de Horațiu Feșnic.