Universitatea Craiova și CFR Cluj au terminat la egalitate, scor 1-1, în urma unui meci decis de golurile lui Elvir Koljic și Cvek. Ardelenii ratează șansa de a egala liderul Farul Constanța.

Dan PetrescuFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

*Click pe numele marcatorilor pentru a putea vedea golurile*

CFR Cluj, ratează șansa de a o egala pe Farul Constanța

La meciul cu numărul 700 pe banca tehnică, Dan Petrescu a început meciul cu destul de mulți absenți duelul din Bănie.

Prima repriză a fost una destul de săracă în ocazii de poartă. Cele mai importante evenimente au fost accidentările suferite de Ișfan și Baiaram.

În a doua repriză, jocul a fost la fel de închis.

Campioana României a deschis scorul în minutul 69, la o fază la care Cvek a reluat imparabil cu capul din centrarea lui Manea.

Replica oltenilor a venit la faza imediat următoare, când nou-intratul Elvir Koljic l-a executat pe Simone Scuffet (min 72).

Universitatea Craiova - CFR Cluj, 1-1, în etapa 2 din play-off-ul SuperLiga

Min 90+1: Ocazii mari pentru olteni. Zajkov trimite un șut puternic care este scos de Scuffet. Imediat, Raul Silva a nimerit bara.

Min 87: Încă două schimbări la campioana României. Bogdan Țîru îl înlocuiește pe Cvek, iar Yeboah pe Krasniqi.

Min 85: Ocazie pentru Craiova. Cîmpanu încearcă să plaseze mingea lângă bară, dar Scuffet intervine excelent.

Pe stadion sunt 19.850 de spectatori.

Min 80: Înlocuire la CFR Cluj. Deac iese de pe teren și intră Ovidiu Hoban.

Min 72: GOL CRAIOVA! Oltenii restabilesc egalitatea prin Elvir Koljic, care îl execută pe Scuffet.

Min 69: GOL CFR CLUJ! Cvek deschide scorul cu o lovitură de cap imparabilă.

Min 68: Dublă schimbare și la Craiova. Elvir Koljic și Alexandru Crețu intră pe teren. Screciu și Markovic sunt cei înlocuiți.

Min 61: Dublă schimbare la CFR Cluj. Bîrligea este înlocuit de Claudiu Petrila, iar Rangelo Janga intră în locul lui Maglica.

Min 46: Start în a doua repriză. Vlădoiu a fost și el schimbat de Eugen Neagoe cu Căpățînă.

Pauză.

Min 38: Încă o problemă medicală în tabăra oltenilor. Ștefan Baiaram a fost schimbat cu Roguljic, după ce a acuzat o accidentare.

Min 25: Șansă de gol pentru Craiova. Cîmpanu șutează din marginea careului, dar Braun intervine excelent și blochează execuția acestuia.

Min 23: Veste proastă pentru Eugen Neagoe. Ișfan s-a accidentat și este înlocuit de Cîmpanu.

Min 20: Șansă de gol pentru olteni. Zajkov reia cu capul în urme unei lovituri de colț. Mingea se duce mult peste poartă.

Min 11: O primă ocazie de gol în acest meci. Ciprian Deac a primit mingea în careu, acesta i-a scos la marginea careului lui Manea, dar fundașul a trimis pe lângă poartă.

Min 1: Start de partidă pe stadionul Ion Oblemenco.

Echipele de start:

Universitatea Craiova: L. Popescu - Ș. Vlădoiu - G. Zajkov - R. Silva - B. Nchama - V. Screciu - A. Mateiu - A. Ișfan - Ș. Baiaram - A. Ivan - J. Markovic.

Antrenor: Eugen Neagoe

CFR Cluj: S. Scuffet - C. Manea - A. Burcă - Y. Matias - C. Braun - C. Deac - L. Cvek - K. Muhar - E. Krasniqi - A. Maglica - D. Bîrligea.

Antrenor: Dan Petrescu