Partida care putea aduce schimbarea liderului, dintre Sepsi Sfântu Gheorghe și CFR Cluj s-a terminat la egalitate, scor 2-2, în penultima etapă a sezonului regulat.

Jucatorii celor de la CFR ClujFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Sepsi – CFR Cluj 2-2, în etapa a 29-a a SuperLigii

Miza partidei a fost una mare pentru ambele echipe. Dacă jucătorii lui Dan Petrescu vizau revenirea pe primul loc al clasamentului, Sepsi aveau nevoie de cele trei puncte pentru a-și asigura ultimul loc de play-off.

Trupa antrenată de Cristiano Bergodi a deschis scorul în minutul 10, când Mark Tamaș a reluat cu capul în plasă centrarea din lovitură liberă a lui Ștefănescu.

CFR Cluj a întors scorul în doar patru minute, până la finalul primei reprize.

Mai întâi Yuri în minutul 32, cu o lovitură de cap după cornerul executat de Deac, apoi Janga, cu un stop pe piept și un șut lângă bară în minutul 36, păreau să aducă liniștea pentru formația din Gruia.

În repriza secundă, covăsnenii au reușit egalarea în minutul 73, prin Sanfranko, care a preluat excelent în careu centrarea lui Ștefănescu, profitând de indeciziile fundașilor ardeleni, și l-a învins pe Scuffet.

CFR Cluj ratează șansa de a deveni lider și rămâne pe poziția secundă a clasamentului, cu un punct în urma celor de la Farul Constanța.

Sepsi Sfântu Gheorghe tremură pentru locul de play-off, având în ultima etapă a sezonului regulat o deplasare extrem de dificilă la FCSB, în timp ce principala urmăritoare, U Craiova 1948, joacă acasă cu UTA.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Sepsi Sfântu Gheorghe și CFR Cluj.